Budowanie wartościowych relacji, to nie lada wyzwanie. Pewnie Was zastanawia dlaczego poruszam ten temat? Co ma wspólnego budowanie dobrych relacji międzyludzkich z muzyką?

Myślę, że nie ma sfery życia, w której wartościowe związki między ludźmi nie będą czymś pożądanym.

Kryzys ujawnił oszustwo mediów społecznościowych, okazało się, że ich budowanie, to nie budowanie społeczności. Szczególnie w showbusinessie. Wiele relacji ujawniło swą powierzchowność i jednostronność. Te relacje nawet nie były takie z zamysłu, po prostu te narzędzia, nie są do tego przeznaczone. Mimo to, udało mi się zbudować wiele wartościowych i życiodajnych relacji.

Dlatego postanowiłem napisać, ten krótki przewodnik po podstawach. Nie mam pretensji do wielkiej społecznej, czy psychologicznej definicji. Po prostu, podzielę się tym co u mnie działa.

5 PODSTAW BUDOWANIA WARTOŚCIOWYCH RELACJI

Przede wszystkim, wartościowa relacja, to nie jest rzecz przypadkowa. Ona jest budowana w czasie. Ma swoje wzloty i upadki, ale – moim zdaniem – budowanie wartościowych relacji, nie może się obyć bez tych pięciu elementów:

Budowanie wartościowych relacji w oparciu o miłość

bez miłości się nie da. Jeśli nie kochasz drugiej osoby, to nie możesz uczynić dla niej nic dobrego. Bo kochać kogoś, to pomóc mu wzrastać, rozwijać się. Gdy ten proces nie następuje, trudno mówić o miłości. Miłość to też poświęcenie. Jeśli kogoś kochasz, to jesteś wstanie odłożyć “swoje” na bok, aby ktoś mógł wzrosnąć.

Budowanie wartościowych relacji w oparciu o szacunek

myślę, że bez tego absolutnie nie może się obyć, żadna zdrowa i wartościowa relacja. Szanowanie drugiej osoby, okazywanie jej tego, jest podstawą. Często mylimy się, myśląc, że jak kogoś szanujemy, to musimy się z nim zgadzać. Jest dokładnie odwrotnie. Niezgodzenie się z kimś w atmosferze szacunku, dopiero ma szansę wytworzyć wartościową rozmowę. Rozumiem, co do mnie mówisz, ale nie mogę się z tym zgodzić – to zdanie jest wspaniałym przykładem okazania szacunku komuś i sobie.

Budowanie wartościowych relacji dzięki rozmowie

dialog, uważne słuchanie. Rozmowa oparta na miłości i szacunku jest fascynująca. Słuchasz drugiej osoby, chcąc ją poznać. Jeśli czegoś nie rozumiesz, możesz zapytać. Jeśli rozmawiamy ze świadomością, że każdy ma prawo do swoich racji i opinii, to dajemy przestrzeń, aby relacja wzrastała.

Budowanie wartościowych relacji z poczuciem humoru i dystansu

to dla mnie bardzo ważne aspekty. Myślę, że w życiu naprawdę jest tylko kilka sytuacji, gdy poczucie humoru nie jest przydatne. Ale przeważnie, to zjednuje ludzi, pozwala rozładować atmosferę. Gdy brak nam dystansu i poczucia humoru, to ciężko będzie nam budować wartościową relację. Ludzie mają prawo do swoich opinii, często z powodu braku dystansu, czujemy się dotknięci, nawet jeśli nasz oponent, nie miał nic złego na myśli.

Budowanie wartościowych relacji wokół stołu

podaję to na końcu, ale wydaje mi się, że obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, dobre jedzenie i spotkanie wokół stołu, może wpłynąć pozytywnie na to wszystko co opisałem powyżej. W towarzystwie, przy dobrym jedzonku, dużo łatwiej się rozmawia, gdy brzuszek pełen jest wybornych smakołyków, rośnie w nas poczucie zadowolenia, a to pozwala się poczuć szczęśliwym. A człowiek szczęśliwy, skory jest do zejścia z pozycji obrońcy prawd objawianych swojego życia. Łatwiej jest słuchać. Łatwiej zrozumieć, prościej kochać i szanować. Wspólne jedzenie i świętowanie, to wspaniały moment, żeby sprawy przegadać, odpuścić, wybaczyć.

Wartościowa relacja, oparta na powyższych fundamentach, wcale nie oznacza, że będzie łatwo. Podczas budowy, czasami coś się pierniczy, trzeba coś rozebrać, żeby potem znów budować. Wartościowa relacja, oparta na solidnych podstawach, po prostu przetrwa i będzie dla Was życiodajna.

Jeśli chcesz budować wartościowe relacje, to oczywiście możesz oprzeć je na innych wartościach, nie koniecznie musisz się zgadzać z moimi. Można zadać sobie wiele pytań, a co jeśli: a co jeśli, osoba, którą kocham, mnie rani, nie szanuje mnie, nie chce ze mną rozmawiać, albo nie mam stołu? To są ważne pytania, na które czym prędzej trzeba sobie odpowiedzieć i zdecydować. Co robić dalej? Czy budować, czy może zakończyć? To są tematy, które możemy przerobić, z przyjacielem, z psychologiem czy coachem.

W tym krótkim artykuliku, chciałem zwrócić uwagę, na to, co mogło nam ostatnimi czasy umknąć. I chciałbym dodać, że moje 5 podstaw staram się stosować w każdej relacji. Nie ma znaczenia, czy chodzi o moją żonę, rodzinę, klientów czy dostawców. Uważam, że bez miłości, szacunku i rozmowy, przynajmniej tych trzech, nie da się budować, na przykład relacji z fanami. Ciężko jest prowadzić interesy czy budować partnerstwo w życiu.

Jeśli macie coś do dodania, to poniżej w komentarzach jest na to miejsce. Napiszcie jakie wg. Was, są ważne wartości, dla budowania wartościowej relacji. Chętnie z Wami podyskutuje.

Pozdrawiam

@panwinyl

Polecane artykuły:

3 Replies to “BUDOWANIE WARTOŚCIOWYCH RELACJI – 5 PODSTAW”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.