Tak naprawdę to “Nucę przy goleniu” powinienem zacząć od tego właśnie numeru: Stare Dobre Małżeństwo i piosnka ” Jest już za późno“. Co ja z nią przeżyłem? Ale zanim o tym, to najpierw jej posłuchajcie. A potem czytajcie co, to ma wspólnego z bajką Dogtanian i Metallicą.

Album z tą piosenką ukazał się w 1990 roku. Nie piszę tego dlatego, że pamiętam, ale dlatego, że sprawdziłem i umiejscowiłem siebie w czasie. Był to rok 1990 zatem, ja miałem 12 lat.

Chłopiec w wieku 12 lat ma głowę otwartą i chłonie wszystko bardzo szybko. Nie tylko sprawy ważne, ale też te mniej ważne. W wieku 12 lat chodziłem do wypożyczalni wideo oglądać okładki kaset VHS. Odtwarzacz wideo na mojej ulicy wtedy miała jedna osoba. Starałem się pojąć jak to możliwe, że na świecie jest tyle filmów, których nie mogę obejrzeć. W TV pojawiły się pierwsze kreskówki z zagranicy. W telewizji leciała bajka o psie, który gadał i jeździł na koniu, który nie gadał.

Moje siostry miały jakiś gramofon i płyty, a potem kaseciaka Wilga i kasety. To na nich słuchając płyt uczyłem się muzyki.

Tak, życie w czasach przemian historycznych, spolaryzowanych charakterów moich sióstr i pomylonej fantazji autora bajki Dogtanian, nie należało do najłatwiejszych.

A wszystko przez ten refren: jest już za późno, nie jest za późno”. W wieku 12 lat nie miałem pojęcia o poezji i o czym jest ta piosenka! Nie mogli się zdecydować? Wystarczyło wyrzucić jeden powtarzający się werset i już, byłbym uratowany. Do dziś słyszę głos starszej siostry, które to, jeśli jej nie słucha, to ją nuci. I – chyba nie skłamię – jest to piosenka, którą pamiętam najdokładniej.

Metallica

W dodatku, rok później, druga moja siostra zaczęła słuchać Metallica‘y i wtedy usłyszałem “Nothing Else Matters“, co z wolna można przetłumaczyć: “nic innego nie ma znaczenia”. O!Losie słodki – jak śpiewał Kazik! Usilnie starałem się zrozumieć – jak jest? Czy już za późno, czy nie? Czy coś ma znaczenie, czy już nie? I dlaczego, do jasnej ciasnej!!! pies może gadać, a koń, na którym jedzie nie? Przecież oba to zwierzęta!

Do dziś, gdy myślę o tamtym okresie, mam niezły mętlik w głowie. Bardzo chciałbym zakończyć te dziecięce dylematy, czy już jest za późno, czy jeszcze nie?

Nie oczekujcie jakiejś puenty, bo jej nie ma! Może moja historia z tą piosenką się jeszcze nie zakończyła? Kto wie?

Jak widzicie w tym przypadku mamy już kolejną propozycję na [Nucę przy goleniu #4] “Nothing Else Matters” – Metallica.

Kilka faktów o piosence Stare Dobre Małżeństwo “Już jest za późno”

Dobra, nie będę ukrywał, że ten kawałek nie należy do moich ulubionych i w moim życiowym soundtracku znalazł się trochę przez “nieumyślne spowodowanie szkody” ewentualnie “nieumyślny uszczerbek na zdrowi”, w tym przypadku psychicznym.

Piosenka pochodzi z albumu “Dla wszystkich starczy miejsca”, gdzie “starczy” jest tu dla mnie dwuznaczne. Album wyszedł w 1990 roku w nieistniejącym już wydawnictwie Pronit.

Pierwsze wydanie na płycie winylowej na discogs.com osiągnęło cenę nawet 100 EUR. W Polsce na chwilę obecną (08/10/2020) jest dostępny jeden egzemplarz w cenie 999 zł.

Jak widać, album w tej wersji jest niewątpliwie “unikatem”. Choć nie kupiłbym tej płyty, nawet jako inwestycje. Ja już swoje wycierpiałem.

Edward Stachura

Jak się okazuje sprawcą mojego nieszczęścia jest, Bogu ducha winny, Edward Stachura, autor tekstu i muzyki. Piosenka znalazła się na albumie “Piosenki” z 1985 roku.

Stąd wnioskuję, że mogę pamiętać tę piosenkę nawet z tego okresu.

Wszystkie piosenki z albumu “Dla wszystkich starczy miejsca” są do słów Edwarda Stachury. Za muzykę odpowiada Krzysztof Myszkowski.

Kaseta i CD

W tym samym roku pojawiła się kaseta. Strona A nie różniła się od wersji winylowej, za to na stronie B zamiast piosenek: “Ach, kiedy znowu ruszą dla mnie dni?” i “Sanctus” (czyli 3 i 4) umieszczono kawałek: „Noc, albo oczekiwanie na śniadanie”.

Reedycje albumu ukazały się dwukrotnie na płycie CD w 1994 i 1998 roku.

I to chyba na tyle! Mam nadzieję, że przynajmniej trochę się uśmialiście.

Serdecznie pozdrawiam!

Pan Winyl

Wcześniejsze artykuły z serii [Nucę przy goleniu]

3 Replies to “„JEST JUŻ ZA PÓŹNO” STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO [NUCĘ PRZY GOLENIU #3]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.