Jak ja lubię dobre piosenki. Mentel Prywatnie mnie zaskoczył. Chłop wziął i wrzucił sobie całą płytę dobrych piosenek, tak nikomu nic nie mówiąc. Od 5 lipca w sieci, a ja dopiero teraz się o tym dowiaduję. Twórczość Mentela spodobała mi się od pierwszych nut. Album “Będzie dobrze” to mieszanka stylów: jest i z mocną gitarą, i z melodiami i dobre teksty. Mentel i śpiewa i melorecytuje. Aż ciężko mi uwierzyć, że sam wszystko napisał i zagrał. Można tutaj się naprawdę rozgościć i uraczyć różnymi dźwiękowymi łakociami. Myślę, że album spodoba się fanom polskiego grania. Za produkcję albumu odpowiada były gitarzysta Acid Drinkers, Przemysław “Perła” Wejmann ze studia Perlazz. Album promuje singiel i teledysk do niego Zasłużone wakacje.

Marek Mentel od prawie dwóch dekad mieszka w UK. Nagranie płyty zajęło mu 5 lat. Zajęło to tyle czasu z różnych powodów osobisto-zawodowych. A do tego jest gitarzystą w zespole The Moon Carpenter.

Mentel jest osobą obsesyjnie zdeterminowaną do realizowania swojego projektu. Spędzał noce i dnie na ustawianiu optymalnych brzmień wzmacniaczy, programowaniu patternów perkusyjnych, bądź szukaniu, nagrywaniu i cięciu sampli. Głównym założeniem projektu jest opublikowanie muzyki autora, która nigdy nie mieściła się w ramach zespołu The Moon Carpenter. W jego muzyce znaleźć można elementy rocka, rapu, jazzu, lekkich akustycznych ballad czy nawet popu.

MENTEL PRYWATNIE "ZASŁUŻONE WAKACJE" [PREMIERA]

Pan Winyl Poleca:

Co ja tu znajduję? Czasami Republikę, czasami Raz Dwa Trzy a czasami Elektryczne Gitary. Mentel zdradza miejsca, w których tkwią jego muzyczne korzenie, ale owoce, które zamieścił na płycie, to jest coś więcej niż granie jak wyżej wymienione bandy. To wszystko ma w sobie punkowy, DIYowy pazur. Marek Mentel ewidentnie opowiada historie swoimi piosenkami, w których nie brak życiowego doświadczenia, cierpkiego humoru i swoistej energii płynącej z dystansu. No bo co może jeszcze nas zaskoczyć? Przecież tak czy siak “Będzie dobrze”!

Polecam

Pan Winyl

Miałem już kilka razy okazję z Markiem rozmawiać. Z jego opowieści wnioskuję, że nie brakuje mu weny i szykuje kolejne muzyczne prezenty dla nas. Ale zanim się one objawią to zachęcam do przesłuchania całego albumu, bo podróży muzycznych można z tą płytą odbyć przynajmniej kilka.

Na osobną uwagę zasługuje warstwa tekstowa, ponieważ Mentel ma tę nieczęstą cechę lekkiego posługiwania się językiem polskim. Może to efekt długiej emigracji i większego wyczulenia na mowę ojczystą. A może to tęsknota. “Zasłużone wakacje”, “Zdjęcie z Karoliną” czy “Zapytaj o Angelę” to moje singlowe typy. A “Zapytaj…” mogłoby się znaleźć na jakiejś balladowej punk-składance z lat 90tych. Jak mu się to udało nie wiem, ale w połączeniu z elektronicznymi aranżacjami, daje to bardzo ciekawy efekt.

Sociale Mentela:

A niebawem zaproszę Was na wywiad z Markiem!

Pozdrawiam

Polityka anty-algorytmiczna: w sekcji poniżej znajdują się warte uwagi treści, które mogą, ale nie muszą być podobne do tego co już przeczytałeś/przeczytałaś. Na moim blogu wprowadziłem politykę anty-algorytmiczną czyli ludzką. Dbam tym samym o to, żebyś miał/miała możliwość poznania różnej muzyki, różnych ludzi i różnych opinii.

Uwaga! Możesz tu znaleźć treści, z którymi się nie zgadzasz, pamiętaj, że nie oznacza to, że Cię nie szanuję.

PS.: To, że korzystam z narzędzi używających algorytmów, oznacza tylko tyle, że używam ich świadom ich zalet i wad!

Polecane treści:

2 Replies to “MENTEL PRYWATNIE “ZASŁUŻONE WAKACJE” [PREMIERA]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.