Wyobraźcie sobie świat, w którym artyści mogą emitować akcje. I że cofacie się w czasie i po 1 PLN kupujecie akcje Led Zeppelin, albo Pink Floyd. A w Polsce? No Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar czy Perfectu. Ile dziś byłby warte takie akcje? Tokenizacja ma wiele twarzy, jedną z nich jest możliwość kupienia udziału w marce osobistej lub artystycznej artysty czy zespołu. Ale tokenizacja to nie tylko to, czym jeszcze jest, do czego może się przydać i czy ma jakieś ciemne strony, tego dowiecie się z dalszej części artykułu. Tokenizacja start! Rynek muzyczny 2.0 start! Sapiency start!

Tokenizacja!

Na pewno to jedna z odpowiedzi, jak sytuację artystów mogą poprawić sami artyści. Wierzę, że tokenizacja może stworzyć – po raz pierwszy – realną platformę do zamiany tworzonych przez artystów treści w środki finansowe. Tak, social media również to robią, lecz działa to tam trochę inaczej: artyści za darmo udostępniają swoją twórczość lub jej część, żeby dotrzeć do publiczności muszą “podpłacić” posty. Nota bene nie dość, że produkują muzykę, to jeszcze płacą za to, żeby jej słuchać. Uważam tę sytuację za okropną i niesprawiedliwą. Ale co ja mam z tym wspólnego?

Dlaczego ja się tokenizuję?

Wierzę, że tokenizacja to świetne narzędzie dla artystów. Mogą dzięki niemu, dzięki emisji tokenów: wynagradzać swoich fanów w realny sposób (token ma wartość na rynku), mogą sprzedawać tokeny fanom, mogą płacić swoim współpracownikom. Mogą honorować swoje tokeny jako płatność za koncert lub płytę. To tylko niewielka pula rozwiązań.

Jednak, żeby nie być teoretykiem wraz z twórcami aplikacji Sapiency postanowiliśmy stokenizować Pana Winyla. Stworzyliśmy w tym celu pierwszy crowdsale, w którym na sprzedaż wystawiliśmy ponad 700 000 tokenów. Pieniądze z tokenów pójdą na stworzenie jubileuszowego winyla na 10-lecie Pana Winyla. Crowdsale zakończył się 15 lipca z wynikiem sprzedanych 4% tokenów. Czyli dziś na świecie jest kilkunastu użytkowników, którzy już mają w swoich aplikacjach Sapiency ponad 31 000 WINYL tokenów.

TOKENIZACJA PANA WINYLA SAPIENCY
Widok aplikacji! 4 h do końca crowdsale!

Aplikacja Sapinecy, co to jest?

Aplikacja Sapiency, stworzona w holdingu należącym do artysty i wizjonera Rahima Blaka, to jedna z pierwszych na świecie aplikacja pozwalająca tokenizować marki osobiste i artystyczne w tak rozbudowany sposób. Sapiency App stworzone zostało przez pioniera tokenizacji personalnej Szczepana Bentyna. Jest to palikacja, która jest również aplikacją społeczną. Jej fenomen polega na tym, że tutaj artyści mogą określac poziomy dostępu do swoich treści. Na przykład jeśli posiadasz 10 WINYL tokenów, możesz widzieć moje codzienne wpisy, ale żeby przeczytać artykuł na temat jak dbać o winyle, albo jesteś artystą i chcesz się dowiedzieć jak stworzyć press pack, to tych WINYL tokenów będziesz potrzebować więcej. Ilość posiadanych tokenów otwiera drogę do kolejnych poziomów.

Jest to aplikacja, która jest również na giełdzie tokenów i jej tokeny również można sobie kupić i mieć udział w całym przedsięwzięciu. Tokeny Sapiency nazywają się SPCY.

Jak kupić WINYL tokeny w app Sapiency! Stan na 14 lipca 2021!

Znajomość rynku muzycznego to mój atut

Pan Winyl to marka osobista, którą tworzę od ponad 10 lat. Związanych z nią jest lub było kilkudziesięciu artystów z Polski i z zagranicy (USA, Niemcy, Izrael i wiele innych). Moją specjalnością jest promocja muzyki niezależnej w każdej formie, prawie w każdym gatunku, a najchętniej oczywiście na winylach.

Na płytach winylowych znam się, to mogę powiedzieć śmiało. Przez moje ręce, z racji prowadzenia kilku sklepów z winylami, przewinęło się bez mała 150 000 płyt winylowych. Nowych i używanych, z prawie każdego możliwego gatunku i stylu, singli 7″, albumów LP, singli 12″ i 10″ oraz wszelkiego kształtu i koloru. Miałem w rękach płyty warte tysiące złotych i za parę groszy z utworami, które zostały ze mną na długo. Jestem miłośnikiem wyjątkowego ich brzmienia, niesamowitego dokumentalnego potencjału, fascynuje mnie rynek fonograficzny i jego rozwój, jego historia i ludzie, którzy go tworzyli.

Mimo tej pasji, najbardziej mnie interesuje muzyka najnowsza, a przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Staram się budować most między tym co stare i co nowe. Kocham płyty winylowe (szczególnie jak ten soundtrack do filmu Edward Nożycoręki, wyd. Waxwork Records, USA, 2021), ale jeszcze bardziej kocham być świadkiem tworzenia się historii. Mam na swoim koncie kilka winylowych wydań, które już przeszły do historii (pierwszy album Rebeki, czy debiut Cool Kids Of Death na winylu oczywiście), ale też czuję się ojcem przynajmniej kilku fajnych kolaboracji (niektóre może ukażą się na rocznicowym winylu).

TOKENIZACJA PANA WINYLA

Dlatego wskoczyłem w tokenizację z taką pasją. Zobaczyłem, że to może być odpowiedź na wiele artystycznych bolączek: jak robić muzykę, sztukę i nie oddać wszystkiego za darmo, jak budować fajną społeczność, jak wynagradzać ludzi, którzy nam pomagają itd. A dla fanów? Posiadanie tokenów ulubionego artysty, to udział w jego sukcesach, wzrost wartości tokena na rynku toknów. Oczywiście jak jest udział w sukcesach to i porażkach. Tak na tokenach można stracić. Ale o tym potem,

Pan Winyl z perełkami w swojej kolekcji (kosmiczne soundtracki)!

Co to wszystko ma wspólnego z tokenizacją?

Tokenizacja to możliwość zupełnego wywrócenia stolika do góry nogami. Wyobraźcie sobie, że jako “tokenariusze” danego artysty, nie tylko “wspieracie” (jak ja nie cierpię tego słowa!) artystę, ale też możecie mieć udział w zyskach ze sprzedaży jego muzyki. Do tego, tokeny artysty są notowane na giełdzie tokenów personalnych i ich wartość z czasem może rosnąć. Wam jako fanom – tokenariuszom będzie zależeć na tym, by Wasz ukochany artysta był wart coraz więcej, bo i Wasz portfel, będzie wart coraz więcej. Artyście będzie zależeć, na tym, byście właśnie jego tokeny kupili, dzięki czemu zrealizuje jakieś fajne artystyczne cele, a to znowuż przełoży się na jakość i wzrost wartości.

Oczywiście, mówię tutaj o świecie idealnym, ale jak znam życie, to są tacy, którzy przekują to w swój sukces. I tutaj pojawia się moja rola. Tokeny Pana Winyla czyli WINYL tokeny, które będą posiadać artyści, będą gwarantem, że warto w nich inwestować. Ale to nie wszystko. Za WINYL tokeny kolekcjonerzy będą mogli kupować winyle z mojego wydawnictwa – a w przyszłości – może staną się oficjalnym środkiem płatniczym wśród kolekcjonerów i kolekcjonerek? Kto wie? Ponad to, artyści będą mogli nimi płacić za moje usługi. A inwestorzy? Trzymać i liczyć zyski!

To tak po krótce, starałem się przekazać podłoże tego co oznacza i będzie oznaczać tokenizacja w moim przypadku. Jak się domyślam dla wielu z Was to może być zupełnie nowe pojęcie, dlatego pozwolę sobie je Wam troszkę przybliżyć: (jeśli potrzebowalibyście więcej informacji to w tych artykułach ją znajdziecie: Muzyka w metaświecie, NFT i tokenizacja w muzyce).

Czy na tokenach można stracić?

Tak, jak na każdej inwestycji. Nie inwestuj zatem więcej niż możesz stracić. Jednak token to coś więcej niż inwestycja. Każdy człowiek ma swoje słabsze dni, czasami lata, ale zazwyczaj się podnosi. Artyści potrafią wstać z popiołów i wrócić do żywych nawet po latach, człowiek tak po prostu ma.

Myślę, że inwestowanie w personalne tokeny, gdy zrobimy to z głową, może być bardzo ciekawe i ekscytujące. Pamiętając, że jest to inwestycja w człowieka, a nie w firmę, która dziś jest jutro nie ma.

O tym czym jest tokenizacja, tokeny, blockchain i inne związane z najnowszymi technologiami pojęcia wyjaśniam tutaj: NFT W MUZYCE i MUZYKA W METAWERSJI.

Co to jest token?

Kryptotokeny, czy w skrócie tokeny, to już coś więcej niż tylko środek płatniczy. Znów cytując Rahima Blaka – tokeny co cyfrowy zapis własności, posiadania czegoś (np. piosenki albo udział w firmie, akcja). Token może mieć dziesiątki różnych zastosowań, może być obligacją, może być lojalnościowy, może być biletem na koncert czy festiwal, albo udziałem w marce osobistej (tak jak WINYL token). Token pomaga budować wartość.

Co decyduje o wartości tokena?

Co gwarantuje wartość pieniędzy? Rząd, bank, który ma zabezpieczenie w złocie, instytucje. A co gwarantuje wartość tokenów? Jeśli kupicie WINYL tokeny, to jak możecie być pewni, że one nie stracą na wartości. Odpowiedzią jest zaskakująca. Ta wartość, która gwarantuje wartość to ZAUFANIE! Kilka lat temu Michał Szafrański napisał książkę “Zaufanie -waluta przyszłości”, ten tytuł faktycznie opisuje to czym jest token. Jest wyrazem Waszego zaufania mi, czy innemu emitentowi tokenów. Od wielu lat dostarczam Wam płyty, pracuję z artystami i managerami, tworzę treści do mediów z których korzystają dziennikarze. Te lata pracy stworzyły taki poziom zaufania, że odważyłem się wyemitować moja pulę tokenów. Bo jestem człowiekiem, któremu można zaufać.

Zaufanie to wspaniałe kryterium. Nie robisz interesów z kimś komu nie możesz zaufać, prawda? Wartość tokena określana przez zaufanie, oznacza również relacje. Nie ufa się komuś jeśli nie ma się z nim relacji, prawda?

WINYL tokeny mają wartość, ponieważ od lat buduję z ludźmi relacje oparte na zaufaniu. Oni ufają mi, ja ufam im.

Piotr Metz, Piotr Mamcarz (Chodzą Słuchy Records) w dniu premiery płyty Banach “Wu-Wei”

Czym jest tokenizacja?

Tokenizacja to proces budowania wartości. Token to nie tylko cyfrowy zapis własności, ale też wartości. Tokenizacja wprowadza nową ekonomię – można zaryzykować stwierdzenie, że da się stokenizować dosłownie wszystko. Stokenizowana sztuka, muzyka czy artysta może trafić na giełdę. Nie tylko kupuję dzieło artystyczne, muzyczne czy inne, ale też inwestuję. Token jest wyrazem wartości i właśności. Tokenizacja, to cały proces ich tworzenia.

Czym jest WINYL token?

A właściwie co wyraża WINYL token? Jaką wartość prezentuje i czego prawem własności jest? Żeby to zrozumieć to muszę Ci powiedzieć czym jest marka osobista Pan Winyl:

Pan Winyl – stokenizowana marka osobista to:

Przede wszystkim Pan Winyl to nie tylko marka osobista (pisarz, promotor, mikroinfluencer), ale też wydawca – manager, współpracujący z dziesiątkami artystów DIY. Kupując WINYL tokeny pośrednio inwestujesz w artystów, z którymi współpracuję. Rocznie powstaje dziesiątki albumów i setki piosenek, nie wszystkie zostaną hitami, ale wiele ma taki potencjał. Dodatkowo wielu artystów jest zorientowanych na przedsiębiorcze działania, które pozwalają na tworzenie “muzycznych” produktów i produkcji o charakterze komercyjnym. Poza tym, to też szkoła tokenizacji w przestrzeni muzycznej, która gwarantuje pełne wyposażenie artystów z koszyka wydawnictwa w niezbędne umiejętności i wiedzę do działania na nowym, rozwijającym się rynku kryptomuzycznym.

Kupując WINYL tokeny inwestujesz w nowy kształt rynku muzycznego, nazwałem go RYNKIEM MUZYCZNYM 2.0, rynkiem artystów., Na nim artysta / twórca / kreator jest podmiotem a nie jak do tej pory przedmiotem. Dziś możesz to zmienić! Stać się współudziałowcem artysty, razem możemy zmienić ten rynek, oddać artystom ich właściwe miejsce na nim, a przy okazji czerpać korzyści z ich działań artystycznych i projektów komercyjnych.

Korzyści płynące z posiadania WINYL tokena:

 • kupując WINYLA masz dostęp do twórczości artystów z sieci WINYLA,
 • stokenizowany artysta rozdaje tokeny w sieci WINYLA,
 • dostęp do dedykowanej treści na SAPIENCY,
 • dostęp do usług Pana Winyla (wybór):
  • Wirtualny manager:
   29000 WINYLI: 4 h miesięcznie,
  • Promocja muzyki w mediach
   54000 WINYLI: 1 emisja,
  • promocja muzyki na blogu Pan Winyl: 22000 WINYLI za wpis,
  • promocja muzyki w social mediach:
   22000 WINYLI,
  • konsultacje strategiczne:
   11000 WINYLI: 1h
 • płyta ze zbiórki za tokeny.

A to tylko niewielki wycinek możliwości, które skrupulatnie będziemy realizować w najbliższej przyszłości.

Co się wydarzyło 1 lipca 2021?

W czwartek 1 lipca 2021 ruszył mój pierwszy crowdsale! Przez aplikację Sapiency wyemitowaliśmy ponad 700 tyś. WINYL (cena jednego WINYL tokena to 0,048 PLN) tokenów ze sprzedaży, których chciałem uzyskać sumę 9400 dolarów, na projekt płyty winylowej:

Płyta winylowa na 10-lecie Pana Winyla!

Za tę sumę wydamy unikalne jubileuszowe wydawnictwo winylowe z kodem NFT. Na płytę będzie się składać 10 wyjątkowych utworów artystów, z którymi współpracowałem przez ostatnią dekadę.

Album będzie się składał z 1 LP, 180 gram, z kopertą wewnętrzną i wkładką. Dodatkowo do każdej płyty winylowej będzie przypisany plik NFT. To unikalne wydawnictwo jest początkiem serii wydawniczej, która będzie kontynuowana w kolejnych wolumenach kryptowydawnictwa, specjalizującego się w tokenizacji artystów i muzyki.

Zakupione tokeny będziecie mogli nabyć owe winyle, albo też je zatrzymać. To w jaki sposób z nimi postąpicie to już Wasza sprawa. Przypomnę tylko, że ludzie, którzy płacili bitcoinami za pizze dziś byliby mulitimilionerami! Nie mogę tego gwarantować, że za 10 lat WINYL token będzie wart 50 000 dolarów, ale będę próbował!

Kolejnych artystów, których utwory ukażą się na winylu wymieniam na FB i Insta! Sprawdzajcie regularnie!

Dla inwestorów:

Jeśli interesuje Cię większa inwestycja i chciałbyś / chciałbyś ze mną to omówić również zapraszam do kontaktu! Planów nam nie brakuje, a może masz ochotę przyłączyć się do tworzenia Rynku Muzycznego 2.0? Bo tokenizacja pozwala tworzyć rzeczy od nowa!

Jeśli myślisz o tokenizacji dla swojej marki osobistej / artystycznej i chciałbyś się do tego przygotować, zrozumieć, dowiedzieć się czy to jest dla Ciebie, to pisz śmiało wykorzystując poniższy formularz!  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.


  Śledźcie moje sociale, gdzie na bieżąco informuję o tym co się w zakresie tokenizacji dzieje! Mój emial: kontakt@panwinyl.pl.

  Pozdrawiam

  Polityka anty-algorytmiczna: w sekcji poniżej znajdują się warte uwagi treści, które mogą, ale nie muszą być podobne do tego co już przeczytałeś/przeczytałaś. Na moim blogu wprowadziłem politykę anty-algorytmiczną czyli ludzką. Dbam tym samym o to, żebyś miał/miała możliwość poznania różnej muzyki, różnych ludzi i różnych opinii.

  Uwaga! Możesz tu znaleźć treści, z którymi się nie zgadzasz, pamiętaj, że nie oznacza to, że Cię nie szanuję.

  PS.: To, że korzystam z narzędzi używających algorytmów, oznacza tylko tyle, że używam ich świadom ich zalet i wad!

  Polecane treści:

  8 Replies to “TOKENIZACJA PANA WINYLA, CZYLI JAK ROZPĘTAŁEM RYNEK MUZYCZNY 2.0”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.