“Jesień idzie, nie ma na to rady”, jak mówi tekst znanej piosenki. To taki okres kiedy mi wchodzą – nie wiedzieć czemu – różne Pink Floyd’y i Coldplay’e bardziej niż zwykle. Dlatego z lekkim uśmiechem witam nadchodzącą jesień z Rain On Monday “Something Good”. Jako, że nie mówi się o muzyce, dopóki się jej nie posłucha, to zapraszam:

Raimond Dagfjäll pochodzi ze Szwecji. Mieszka na kole podbiegunowym. W małym miasteczku o egzotycznej nazwie Kiruna. Charakteryzuje się dość szorstkim głosem (hmmm… czyżby ten deszcz… to zimno?), który niesamowicie kontrastuje z muzycznym pejzażem utworu.

Okładka singla “Something Good” przypomina trochę zorzę polarną. Pewnie to nie jest zorza, ale atmosfera piosenki ma w sobie to drgające, mieniące się światło. Delikatna Indie Pop’owa strutktura i folkowy wokal bym powiedział. Szukam jeszcze jakiś określeń, żeby wypaść na elokwentnego muzycznego opowiadacza, ale reszta moich rażeń jest zupełnie poza muzyczna.

Raimond Dagfjäll (Rain On Monday)

Atmosfera miejsca, atmosfera serca

Nie odnosicie czasami takiego wrażenia, że muzyka przynosi nie tylko emocje i wrażenia, ale też obrazy? Mnie się to zdarza bardzo często. Posłuchałem innych utworów Rain On Monday i prawie widzę małe miasteczko, pogrążone w polarnej nocy, z unoszącą się nad nim zorzą. A w dodatku faceta jak idzie sobie środkiem ulicy i nuci pod nosem, wcale nie smutną melodię.

Jestem przekonany, że atmosfera miejsca może przenikać do serducha artysty i tam, po wtórnej obróbce, zostać wysłana w świat w postaci piosenki. I myślę, że ten numer jest naprawdę świetny, może dlatego siedzi od kilku dni Playliście Pana Winyla jako numer 1. Polecam

Pan Winyl

Don’t Worry Be Happy

A dzięki temu numerowi na YT znalazłem cover Bobby’ego McFerrin’a “Dont Worry, Be Happy” w wersji jeszcze bardziej pokrzepiającej! Sami sprawdźcie:

Raimond Dagfjäll

Pochodzi ze Szwecji, mieszka w niewielkim górniczym miasteczku Kiruna. Tworzy piosenki, które natychmiastowo wywołują emocje, aktywują uczucia lekko, jak pisarstwo Manna (tak wiem, że był Niemcem). Na swoim koncie ma 2 EP: “Forever Dream” (2018), “Northern Memories” (2020) oraz kilka singli.

DOWNLOAD

A singiel Rain On Monday “Something Good” możecie sobie pobrać z naszego serwera w prezencie! Dziękuję Raimondowi za udostępnienie piosenki. MP3 jest za free! Ale kod do ściągnięcia znajduje się na moim koncie w aplikacji Sapiency!

Pobierz 👇

[wpdm_package id=’8566′]

Pozdrawiam

Polityka anty-algorytmiczna: w sekcji poniżej znajdują się warte uwagi treści, które mogą, ale nie muszą być podobne do tego co już przeczytałeś/przeczytałaś. Na moim blogu wprowadziłem politykę anty-algorytmiczną czyli ludzką. Dbam tym samym o to, żebyś miał/miała możliwość poznania różnej muzyki, różnych ludzi i różnych opinii.

Uwaga! Możesz tu znaleźć treści, z którymi się nie zgadzasz, pamiętaj, że nie oznacza to, że Cię nie szanuję.

PS.: To, że korzystam z narzędzi używających algorytmów, oznacza tylko tyle, że używam ich świadom ich zalet i wad!

Polecane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *