ALTERFEST 2022- ZAPRASZAMY NA FESTIWAL DO MYSŁOWIC! - PAN WINYL

ALTERFEST 2022- ZAPRASZAMY NA FESTIWAL DO MYSŁOWIC!

Pod koniec lipca wybieram się na AlterFest do Mysłowic i będę miała ogromną przyjemność go zrelacjonować. Festiwal ma certyfikat „Pan Winyl Poleca”. Wydarzenie w tym roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie, cieszę się, że będę mogła tam być!

Gdy zobaczyłam line-up to szególnie mocno przukuło moją uwagę kilku wykonawców:

Pierwszy to Daniel Spaleniak, niesamowicie zdolny kompozytor, którego spokojna i często mroczna muzyka przeszywa do głębi. Mistrz nastroju. Myślę, że zostanie dokładniej opisany w którymś z odcinków SLPKWM, tymczasem uważam, że to występ, którego nie można przegapić.

Drugi to zespół KAMP!, którym interesuję się od samego początku, bo już od „Breaking a Ghost’s Heart”. Miałam przyjemność kilka razy być na ich koncertach, które zawsze były bardzo energetyczne, pełne syntetycznych i popowych dźwięków.

Kolejnym artystą, na którego koncert czekam jest BAASCH, którego debiutancki album „Corridors” jest jednym z najlepszych elektronicznych polskich albumów. To fantastycznie wyprodukowana mieszanka elektroniki, tańca, cienia i lat 80. Pierwszy raz widziałam Baascha na krakowskim koncercie chyba w 2015 roku, ostatni raz w październiku. Zmiana jest ogromna, oczywiście na plus i już wiem, że to będzie znakomity występ.

Oprócz wcześniej wymienionych wystąpią:

Muchy – rockowy zespół z Poznania

Coals – elektroniczny duet ze Śląska

L.Stadt – okołorockowy zespół z Łodzi

RAT KRU – chyba najdziwniejsza rzecz jaką widziałam, myślę, że pozostawią po sobie niezapomniane wrażenia

L.A.S – czyli elektroniczna odsłona Jacka Lachowicza

Korbowód – grupa z Mysłowic łącząca rocka z elementami trance, ambient i dub

Mona Polaski – zespół, który sam o sobie mówi, że wykonują muzykę rozrywkową (wywiad z Panem Winylem -> TU)

Uwaga! Śledźcie sociale Pana Winyla, niebawem do wygrania 1 podwójna wejściówka na AlterFest.

Święto muzyki alternatywnej w Mysłowicach

AlterFest 2022

Dwie sceny, 10 koncertów i godziny alternatywnych brzmień. W tym roku muzyczna wizytówka miasta Mysłowice rozbrzmiewać będzie na terenie malowniczego Parku Słupna. Jubileuszowa edycja AlterFestu odbędzie się w ostatni weekend lipca i zaskoczy stałych bywalców festiwalu, jak i jego nowych uczestników. Tegoroczna odsłona AlterFestu będzie dziesiątą w dorobku organizatorów – edycją ważną z racji okrągłego jubileuszu, jak i zmiany miejsca wydarzenia. Tradycja mysłowickiego festiwalu sięga organizacji kameralnych koncertów w lokalnych barach czy też w nieistniejącym już kultowym kinie Adria. Od 2016 roku przestrzenią festiwalową był kościół ewangelicki, lecz w tym roku święto muzyki alternatywnej przenosi się w plener. Park Słupna w dniach 29-30 lipca stanie się jednym z ważniejszych punktów na muzycznej mapie Polski. -W tym roku, ze względu na nasze dziesięciolecie, postanowiliśmy zaprosić na AlterFest artystów, którzy grali już podczas poprzednich edycji festiwalu – tych których znamy, lubimy, cenimy. To właśnie z nimi będziemy świętować nasze okrągłe urodziny. Fakt, że przetrwaliśmy aż dziesięć lat, uważam za ogromny sukces, ponieważ w przypadku festiwali muzycznych tej wielkości jest to niestety rzadkość. Mimo, że w tym roku przenosimy się w plener – do mysłowickiego Parku Słupna – to nadal zachowujemy swój kameralny, wręcz rodzinny klimat. Myślę, że właśnie ten klimat w połączeniu z okolicznościami przyrody – bliskością wody i lasu – sprawią, że spędzenie dwóch dni na AlterFeście będzie najlepszym możliwym pomysłem na ostatni weekend lipca – mówi Łukasz Prajer, twórca festiwalu AlterFest.

Na przestrzeni dziesięciu lat na AlteFestowej scenie gościli najważniejsi przedstawiciele polskiej sceny alternatywnej The Dumplings, Bitamina, Mikromusic, czy Paulina Przybysz.

To również tutaj pierwsze koncertowe kroki stawiali artyści, których kariera dopiero nabierała rozpędu – Coals, Oxford Drama, Lordofon. Dla każdego z tych zespołów koncert na AlterFeście był scenicznym debiutem. W tym roku w Mysłowicach nie zabraknie najważniejszego gitarowego zespołu polskiej muzyki alternatywnej ostatnich lat – L.Stadt; poszukiwaczy dreszczy i fascynatów przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku  – mona polaski; sugestywnego wokalu zanurzonego w mrocznych brzmieniach, balansującego między elektroniką a synthpopem – Baasch; kompozytora, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta – L.A.S.; dreampopowych melodii przeplatanych house’owymi brzmieniami – Kamp!; mieszanki elektro-dub ambientu z niezależnym rockiem i szczyptą jazzowych harmonii – Korbowód; eteryczno, bluesowo-folkowych utworów – Daniel Spaleniak; onirycznego duetu nawiązującego do alternatywnego R&B i ambientu – Coals; betonowej samby porywającej do tańca – Rat Kru; oraz nadziei rodzimej alternatywy i pierwszej generacji polskiej muzyki XXI wieku – Muchy. AlterFest to wydarzenie, które na dobre zapisało się na kulturalnej mapie Śląska i sąsiaduje z festiwalami takimi jak, Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival. Co roku na Śląsk przyjeżdżają koneserzy alternatywnych brzmień i razem z nami tworzą to muzyczne wydarzenie. Organizatorzy wierzą, że i w tym, jubileuszowym roku, będzie podobnie.

ALTERFEST

29-30/07/2022

Mysłowice, Park Słupna

Gospodarz wydarzenia: Miasto Mysłowice

Sponsorzy: On Lemon, Browar Zamkowy Racibórz

Patroni Medialni: TVP KULTURA , Chillizet, Kulturalne media, itvm.pl, Pan Winyl

Organizator: Mysłowicki Ośrodek Kultury

Do zobaczenia!

Agnieszka Protas

red. Agnieszka Protas
red. Agnieszka Protas

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: