ARTIST ID – CAREER BOOSTER WORKSHOP CZYLI ODPAL SWOJĄ KARIERĘ Z GŁOWĄ - PAN WINYL

ARTIST ID – CAREER BOOSTER WORKSHOP CZYLI ODPAL SWOJĄ KARIERĘ Z GŁOWĄ

Od kilku lat ma ogromną przyjemność pracować z artystami. W zakresie moich kompetencji są: Media PR, music managementu, music product development, automatyzacja komunikacji marketingowej a ostatnio tokenizacja! Całą swoją wiedzę zamknąłem w warsztacie „ARTIST’S CAREER BOOSTER WORKSHOP”. Zaangażowałem do tego moją żonę, Bożenę Olszewską (aka. Pani Winylowa), która na co dzień jest coachem: trenerem talentu.

Działania marketingowe, nowe technologie, tworzenie contentu są super, ale najfajniejsza jest bezpośrednia praca z artystami nad ich karierą. Artist Career Development to jest mega wdzięczna praca. Tworzenie ekosystemu artysty z nim, z jego tożsamością (Artist ID) w centrum.

Pan Winyl i Pani Winylowa

KIM JESTEM? DLACZEGO TO WAŻNE?

Często spotykam się z artystami, którzy nie wybudowawszy jeszcze marki bardzo chcą dostać się do wydawcy. Nie mówię, że to zły pomysł. Jestem jednak przekonany, że to kim się artystycznie jest, jest kluczowe dla budowania artystycznej kariery w sposób pozwalający na zdrowy wzrost. Specjalnie piszę artystycznej, a nie muzycznej, ponieważ w dzisiejszych czasach bycie tylko li muzykiem już nie wystarcza.

W wyniku wielu rozmów z artystami DIY, czy też przedsiębiorczymi artystami, doszedłem do wniosku, że żeby uniknąć kłopotów na ścieżce swojej kariery, dobrze jest zatrzymać się i pomyśleć o podstawach. Planowanie strategii, gdy nie masz pojęcia kim artystycznie jesteś może doprowadzić Cię nawet na szczyt, tylko, że może się okazać, że to nie ten!

Żeby uniknąć przyjęcia czyjejś artystycznej wizji na siebie, należy znać swoje artystyczne DNA, swoje Artist ID! Jeśli Jeśli nie ty powiesz światy kim jesteś, znajdą się inni, którzy to wyrażą, nie koniecznie zgodnie z twoimi zapatrywaniami. Zamiast realizować swoje wizje i marzenia, zrealizujesz ich.

WARTOŚĆ TEGO KIM JESTEM

Znalezienie swojego Artist ID, to niesamowita podróż. Na naszym Artist’s Career Booster Workshop odbywamy razem z artystą. Adrian Karma, pierwszy uczestnik naszego warsztatu, był zaskoczony niektórymi odkryciami na swój własny temat. Gdy siedliśmy do stołu rozumiał, co chce robić, ale nie widział wielu możliwości realizacji swojej wizji. Brakowało w niej kilku elementów. Przede wszystkim poczucia wartości, tego co robi.

Wartość nie pochodzi z zewnątrz. Jeśli myślimy o sobie jako o artyście, którego wartość leży w tym, co inni powiedzą, to możemy szybko się rozczarować. Jednak jeśli rozumiesz, że sam masz wartość jako człowiek, jako artysta, to nie masz problemu z szanowaniem siebie, swojego czasu, pracy, pieniędzy i twórczości. I dzięki temu wiesz z kim jest Ci po drodze, a z kim nie!

TOŻSAMOŚĆ, WARTOŚCI A CELE

Wyznaczyć cele można sobie różne: artystyczne, promocyjne, finansowe, osobiste, jakościowe czy ilościowe. Jednak dopiero wiedząc to, kim jesteś jako człowiek a potem artysta, znając i szanując swoje wartości możesz stworzyć cele. Cele, które doprowadzą cię tam, gdzie naprawdę chcesz być.

Czy nie słyszymy w show-businessie rozgoryczonych głosów artystów, którzy osiągnęli niewątpliwy sukces, jednak nie dał im on upragnionego szczęścia? Aż nader często gorycz i rozczarowanie są częścią życia artystów. Zbyt często. Po części, moim zdaniem, wynika to braku własnej artystycznej tożsamości, zbyt lekkiego traktowania własnych przekonań i wartości, co prowadzi do realizacji celów kogoś innego (managera, producenta, wydawcy).

Z Katarzyną Nosowską, nieustającą inspiracją (FMT Sczecin, 2020)

NOSOWSKA: „JA, PASS!”

Istnieje takie przekonanie, że ciągle trzeba iść do przodu, zdobywać szczyty, kolejne trofea. Nie ma czasu na pierdoły, ciśniemy! To hasła, które słyszsz bez przerwy. Rozwój, rozwój, rozwój! Kolejne możliwości, kolejne kursy i szkolenia, konkursy, przeglądy i festiwale. Więcej kontaktów, więcej narzędzi! A ja mówię, jak Nosowska: „Ja! Pass!”

Dlaczego tak ważne jest się zatrzymać? Dlaczego tak ważne jest ustalenie i definiowanie (a może redefiniowanie) siebie, tego kim się jesteś? Co czyni cię tym kim jesteś? Ciągle słyszysz: musisz się wyróżniać, musisz mieć pomysł na siebie, musisz być charakterystyczny. Czy Twoje palce nie mają unikalnych linii papilarnych? Często nie zdajesz sobie sprawy, ze swojej unikalności, prawda? Czy przyszło Ci do głowy, że to kim jesteś w zupełności wystarczy? Nie musisz być nikim więcej, tylko sobą!

Zatem: kim jesteś? Żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba powiedzieć jak Nosowska: „pass”!

Zrozumienie siebie wymaga zatrzymania. Dopiero zatrzymując się możesz przyjżeć się swojej drodze: skąd i dokąd prowadzi, na jakim etapie jesteś, co masz? Twoja droga nie prowadzi tam, gdzie prowadzi droga Twojego managera czy agenta!

Jak tu konkurować, dgy dziennie na Spotify pojawia się 60 000+ piosenek! Na szczycie może być jedna! Czy jeśli jej tam nie ma, to nie masz sukcesu? Czy nie odniesiesz sukcesu, gdy zrealizujesz swoje cele? Bycie na szczycie listu przebojów jest spoko, ale czy to jedyny aspekt sukcesu i bycia szczęśliwym?

Jeśli znajdziesz czas, żeby się zatrzymać, zadać sobie odpowiednie pytania to znajdziesz odpowiedzi! Świadomość swojego Artystycznego ID oraz wartości, na których się opiera to podstawa stawiania sobie celów i sposobu ich realizowania.

NIE WIEM KIM JESTEM, JAK SIĘ DOWIEDZIEĆ?

Od kilku lat z Bożeną Olszewską (po mężu Panią Winylową) pracujemy z artystami nad rozwojem ich karier. Przez kilka lat wiele się nauczyliśmy, poznając specyfikę artystycznego rynku (w szczególności rynku muzycznego). Jasne jest, że każdy jest wyjątkowy i że się wyróżnia. Znajomość rynku jest konieczna, żeby na nim funkcjonować. Jednak nie można budować kariery w oparciu o dobre praktyki rynkowe pozbawione wyraźnej wizji. To są tylko wskazówki dla artystów. Nie można traktować rynku jako wyroczni, bo wszyscy na zasadzie algorytmicznej, będziecie w końcu tacy sami!

ARTIST’S CAREER BOOSTER WORKSHOP

Dlatego z moją żoną przygotowaliśmy „karierowy dopalacz” czyli Artist’s Career Booster Workshop. Z ogromną przyjemnością przedstawiamy pierwszy, kompleksowy warsztat dla artysty, zaczynając od tego, kim jesteś!

Zanim spotkamy się na warsztacie, bardzo chcemy z Tobą się spotkać, porozmawiać. Bardzo mi zależy na tym, żeby dowiedzieć się, czy na pewno potrzebuje takiego Boostera. Po jednym czy dwóch spotkaniach spotkaniach zarówno Ty jak i my, będziemy wiedzieć, czy to co mamy do zaoferowania jest Ci potrzebne. Następnie dostaniesz serię dokumentów do wypełnienia, między innymi mapę drogową (możesz ją wypełnić tutaj, jeśli chcesz sprawdzić, co warto o sobie wiedzieć: MAPA DROGOWA), która połozy podwaliny Twojej ścieżki.

Nasz warsztat składa się z dwóch głównych części. W pierwszej pracujemy nad tożsamością. Artyści odpowiadają na pytanie: kim są, jako ludzie, co jest dla nich ważne, jakie wyznają wartości. Następnie staramy się ustalić, czy wizerunek sceniczny ma się pokrywać z tym kim się jest, czy może będzie inny, ale zgodny z wartościami.

W drugiej części to co zbudowaliśmy rozpisujemy na konkretne działania w konkretnych obszarach. Czyli jak Artist ID będzie realizowane w przestrzeni publicznej (media / Internet), w komunikacji z fanami, jak będą wyglądały działania promocyjne i sprzedażowe.

Na koniec tworzymy plan działania w każdym z kluczowych, wyodrębnionych podczas warsztatu segmentów kariery. Planujemy prace na najbliższe tygodnie, dokładnie rozpisując rzeczy w kalendarzu do zrobienia.

CO PO WARSZTACIE?

Podczas warsztatu tworzymy ekosystem. Jak się w nim będziesz poruszać to zależy od tego kim jesteś i jakie masz wartości. Twoje celę będą oparte właśnie na tym, co wypracowaliśmy. Co dalej, to zależy od Ciebie. Opcje są dwie: pierwsza to „dzięki, poradzę sobie sam/a”, druga: „chciałbym/ałabym, żebyście mi towarzyszyli”. Jeśli ta druga opcja Cię bardziej interesuje, to po prostu umawiamy się na zakres współpracy i okres jaki ma trwać. Oraz – a może przede wszystkim – jakie cele chcemy wspólnie osiągnąć! W przypadku, gdy wybierzesz opcję pierwszą, to również, w razie potrzeby, zapraszam do umówienia konsultacji taktycznej, czy strategicznej.

Możliwych jest kilka pól współpracy z zakresu artist career developmentu: „wirtualny manager”, „Media PR”, „Social Media”, Automatyzacja Komunikacji Marketingowej” i „Tokenizacja”. A także z zakresu „music product developmentu”: marketing, tokenizacja (+NFT), nośniki fizyczne, dystrybucja cyfrowa, promocja i sprzedaż.

ARTIST'S CAREER BOOSTER WORKSHOP
ARTIST’S CAREER BOOSTER WORKSHOP – PRACA WRE!

W moim przypadku warsztaty polegały głównie na zlokalizowaniu punktów, wokół których obraca się moja twórczość oraz na przełożeniu tego na komunikację, zarówno z mediami, jak i fanami. Ja sam mam dość dużą świadomość siebie i swoich artystycznych celów, więc naszym głównym zadaniem było zbudowanie na tej podstawie spójnego, autentycznego wizerunku. Tomek i Bożena pomogli mi z tego całego worka moich wartości wybrać te najważniejsze i najciekawsze, a przede wszystkim takie, które są zgodne ze mną – i opracowaliśmy wstępną strategię kontaktu z mediami. Dzięki temu, że poświęcili mi czas, uważnie wysłuchali i indywidualnie przeanalizowali moje podejście, mogłem przyjrzeć się sobie jak w lustrze, z czego zresztą wyniknęło kilka ciekawych wniosków, a nawet nowych pomysłów. Jak się okazuje, bardzo często odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki, a przez ciągłe przeanalizowanie tylko się od nich oddalamy. Nie wszystkie wnioski były łatwe, część wymaga dłuższej konfrontacji z samym sobą – ale dzięki wyznaczonym celom i wynikającym z nich zadaniom domowym udało mi się odzyskać utracone gdzieś po drodze poczucie sprawczości. Z warsztatu wyszedłem podbudowany i zainspirowany do działania – ale i bogatszy o wiedzę na temat mechanizmów, które działają na rynku muzycznym.

Adrian Karma
ARTIST'S CAREER BOOSTER WORKSHOP
Muzaman Pani Winylowa i Pan Winyl – jak nie można na żywo, to można i przez internet

Na warsztat przyszedłem, bo jestem tuż przed wydaniem swojej debiutanckiej EP. To dla mnie totalnie nowe doświadczenie i podskórnie czułem, że potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Potrzebowałem pomocy w zrozumieniu drogi, którą zacząłem iść. Warsztat, absolutnie spełnił moje oczekiwania. Fajnie było spojrzeć na to co robię oczami kogoś, kto zawodowo pomaga muzykom. Skonfrontować to co już robię dobrze, a co dodatkowo mogę usprawnić. Mega mnie zaskoczyło myślenie emocjami odbiorcy i jak chce, żeby on o mnie myślał. Dzięki temu zrozumiałem jaki content powinienem wrzucać na swoje media społecznościowe. Na maxa polecam wzięcie udziału w takim warsztacie! Otwiera głowę, a mnie tylko upewnił w tym, ze chcę kontynuować współprace z Panem Winylem. Ostatecznie moja praca polega na tworzeniu muzyki i nie ma nic złego w inwestowaniu w pomoc osób, które rozumieją rynek muzyczny. Full pro!

Mega doceniam, że Bożena (Pani Winylowa) jest bardzo ciepłą osobą. To tworzy bardzo dobrą przestrzeń do pracy w intymnej atmosferze. Do prowadzenia rozmów, które, jak się okazało, są mega istotne. Artyści, mam wrażenie, że rzadko mówią wprost o kwestiach emocjonalnych swojej twórczości, a Bożena pomogła mi bardzo spojrzeć na siebie z boku, z tej bardzo ludzkiej, a jednocześnie muzycznej, strony. To bardzo mocna część tego warsztatu i zdecydowanie potrzebna.

Muzaman
Bartek Music (producent muzyczny)

Podczas dwóch dni”Career Booster Workshop” przeszedł moje oczekiwania wielokrotnie. Złożony z dwóch części po 4 h: w tej pierwszej stał się dla mnie gigantycznym odkryciem wielu pożytecznych tematów związanych ze mną samym. W drugiej zaś rozłożył te wszystkie odkrycia na czynniki pierwsze i w bardzo konkretny sposób pomógł mi zaplanować wydanie mojej kolejnej płyty. 

Część pierwsza, prowadzona przez Bożenę, „Panią Winylową„, to niesamowicie przyjazna rozmowa, która krok po krok uzmysłowiła mi, jako artyście, ogrom zasobów, które posiadam, a z których nawet nie zdawałem sobie sprawy. Warto podczas tej sesji pozwolić sobie na głęboką analizę własnych mocnych stron i słabości, bo odkrycia mogą być naprawdę rewolucyjne. Druga część to z kolei bardzo praktyczne podejście do zaplanowania muzycznego wydawnictwa. Tomek, „Pan Winyl”, porusza w niej wszystkie ważne tematy, od szczegółowego planu działania, po pomysły związane z tokenizacją, czy odpowiednim budżetowaniem projektu. 

Całościowo, warsztat ten pozwala zrozumieć i ogarnąć ogrom pracy, który towarzyszy muzycznemu wydawnictwu i zdecydowanie układa to w logiczną strukturę, tak bardzo potrzebną podczas organizacji promocji i marketingowej strategii. 

Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce złapać przysłowiowego byka za rogi i na poważnie podejść do wszystkich aspektów swojej przyszłej muzycznej kariery. 

Bartek Music (producent muzyczny)

Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, to śmiało pisz do nas korzystając z poniższego formularza kontaktowego:

  Zapisz mnie do newslettera

  Zapraszamy

  POZDRAWIAM
  Pan Winyl

  Polecane treści:

  Komentarze: 3

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  %d bloggers like this: