BAiKA „ZDECYDOWANA MNIEJSZOŚĆ” – RECENZJA JAGODY DOBRZYŃSKIEJ - PAN WINYL

BAiKA „ZDECYDOWANA MNIEJSZOŚĆ” – RECENZJA JAGODY DOBRZYŃSKIEJ

Na ten album czekałam – tak jak chyba większość słuchaczy i słuchaczek w Polsce – z wypiekami na twarzy. Wszyscy byliśmy ciekawi, co duet BAiKA tworzony przez niezastąpionego Piotr Banach i genialną Kafi Ficaj tym razem nam zaserwują.

Zdecydowana mniejszość to tytuł drugiego albumu duetu muzycznego BAiKA (drugiego, jeśli nie licząc koncertowego CD z 2016 roku). Czy faktycznie jest to „zdecydowana mniejszość”? I jak ją można rozumieć, interpretować? No właśnie. Muzycy kierują się zasadą „zrób to sam” i już po przesłuchaniu pierwszego utworu z tracklisty zatytułowanego Mimiś (z gościnnym udziałem Jacko Brango) można to jakby… wyczuć. Na przykład głos Kafi od razu mi przypomniała barwę głosu Katarzyny Nosowskiej. No i Szczecin. To miasto widać, słychać i czuć w Mimisiu. Takie trochę to wszystko jest HEY-owe. Fajnie, po prostu. Mnie to odpowiada i pasuje.

Jednakże dopiero przy numerze zatytułowanym Kradziej odpłynęłam. Linia melodyczna jest absolutnie prze-genialna! Warstwa tekstowa chwilami prosta, lecz trzeba się na niej skupić, by zrozumieć sens. Ja zrozumiałam, bo znalazłam pewne czynniki, które mnie w jakiejś części „opowiadają”. Ale muzyka to sztos. Przydałaby się wersja instrumentalna. W momencie rozpisywania się na temat tego kawałka, wyobraziłam sobie występ Kradzieja na dużych scenach muzycznych festiwali, typu Jarocin. O tak, tak, tak!

Jagoda Dobrzyńska

No i krążek Zdecydowana mniejszość zaczął się rozkręcać jeszcze bardziej. Za sprawą także Byłoby. Nie myślałam na początku, iż to będzie taki rollercoaster. Takie rockowe sztuczki to ja lubię najbardziej. Aczkolwiek jest również dużo spokoju, a nawet intrygujące, tajemnicze i przyprawiające dreszcze melodie – dla przykładu taka jest Zabawa. Nie Krzysztofa Zalewskiego, tylko BAiKI, oczywiście. I ich Zabawa idealnie nadawałaby się na następny singiel.

Na kilkanaście słów (albo kilka zdań) zasługuje też piosenka o tytule Wilki. Uwielbiam wszystko, co związane z wilkami, gdyż kocham te zwierzęta. Być może autorzy tego numeru mają to samo, co ja, ponieważ Wilki wyszły im rewelacyjnie. Fantastyczny kawałek!

Okej, czy BAiKA to Zdecydowana mniejszość? Odnoszę takie wrażenie, że faktycznie ten zespół nie jest dla wszystkich. Lecz tutaj mam również pewność, iż grono fanów zyskają jeszcze większe po tej premierze. Narobili mi ogromnej ochoty na jakiś koncert i będę musiała… ej, zaraz! Dopiero teraz ogarnęłam, że będą w Jarocinie… AAA! DO ZOBACZENIA NA FESTIWALU!

Sociale BAiKA

Płyta BAiKA ” Zdecydowana mniejszość” do nabycia TUTAJ!

Pozdrawiam

Jagoda Dobrzyńska

Podoba Ci się pisanie Jagody, jej pasja i praca! Kup Jagodzie „dziękuję” kawę!

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


https://panwinyl.pl/2023/03/31/tloczenie-winyli-dla-zespolow-niezaleznych-jak-z-sukcesem-wprowadzic-swoje-nagrania-na-rynek-kolekcjonerski/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *