fbpx
BERNARD MASELI „DRIFTER” – REDAKTOR MICHAŁ CHYLAK RECENZUJE - PAN WINYL

BERNARD MASELI „DRIFTER” – REDAKTOR MICHAŁ CHYLAK RECENZUJE

Kim jest Bernard Maseli?

Odpowiadając na pytanie w sposób najbardziej syntetyczny – Bernard Maseli to jeden z najwybitniejszych wibrafonistów świata. Współpracuje z muzykami ze światowego topu. To także pedagog z wieloletnim stażem i ugruntowaną pozycją na rodzimym rynku. O tym wie każdy bardziej lub mniej zainteresowany sceną freejazzową w naszym kraju. Wchodząc nieco głębiej, dostrzegamy człowieka szaleńczo zakochanego w muzyce i odkrywaniu nowych brzmień. Można to zauważyć podczas koncertów bo relacje jakie tworzą się między Maselim a innymi muzykami są niezwykłe.

Niezależnie od konfiguracji i projektu sprawia wrażenie idealnej symbiozy – jest organiczna. Sytuację podobnie odczuwa widz. Słuchacz jeśli tylko da się ponieść odpływa w nieznane wodzony dźwiękami docierającymi do uszu. Jednak dzisiaj jest debiutantem, który po 35-ciu latach na scenie zaprasza słuchacza do swojego pełnego barw świata.

Bernard Maseli

Bernard Maseli album „Drifter”

pierwsze słowo jakie mi przychodzi do głowy to eklektyzm. Materiał zawarty na płycie może wydawać się niespójny a jedynym elementem wspólnym dla poszczególnych utworów, wydaje się być sam autor. Dostajemy dziesięć różnych kompozycji. Gitarowa ballada z udziałem Marka Radulego („Drifter”) i Grzegorza Skawińskiego („Sopot”). Rytmiczny, hip-hop’owy „Tomorrow Shine” czy otulający i chwytający za serce „Windfalls” z Kubą Badachem.

Nie zabrakło gości z zagranicy, tu na pierwszy plan wysuwa się „The Kid Said – Save Trees Make Peace” z Dean’em Brown’em, To najdłuższy z utworów na płycie. Piosenka urzeka niezwykłym wręcz poczuciem przestrzeni przywodzącym na myśl dźwięki wielkiego miasta, które swoimi tajemnicami kusi każdego kto je odwiedzi.

Bernard Maseli na albumie „Drifter” zaskakuje nowoczesnym podejściem w doborze utworów, które znalazły się na płycie, jest odpowiedzią autora na potrzeby współczesnego słuchacza – jak sam przyznał:

To już nie jest ten czas, że młodzi ludzie słuchają płyty od początku do końca. Wybierają swoje ulubione pozycje, tworzą z tego swoje zbiory i w ramach tych zbiorów się poruszają. Koniec końców oferuję więc Państwu playlistę. To jest 10 utworów, które są kompletnie inne i były tworzone w różnych miejscach na całym świecie.

Bernard Maseli

Album ukazał się nakładem Warner Music Polska jako trzeci z serii Polish Jazz Masters i jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych.

Michał Chylak

Przysucha 01.02.21 r.

Sociale Michała:

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


Polecane treści:

https://panwinyl.pl/2021/01/30/subiektywny-leksykon-plyt-ktore-warto-miec-1-kino-gruppa-krovi/
https://panwinyl.pl/2021/02/05/mean-machine-ogrody-salomona-recenzja-redaktor-oktawian/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *