EFEKT WINYLA W RADIO 357: #1 50 ROCZNICA WYDANIA „DARK SIDE OF THE MOON” PINK FLOYD
Kochani Ludzie Muzyki! Od kilku miesięcy możecie usłyszeć mój głos na antenie Radia 357 we wtorkowej „Takiej Sytuacji„. Każdego tygodnia pojawiam się około 15:15 z felietonem Efekt Winyla.
Na pomysł „winylowej pigułki” wpadła jakiś czas temu, prowadząca audycję, Ola Budka (wtedy jeszcze wespół z Mateuszem Fusiarzem). A przyczynkiem do tego był wywiad jaki ze mną przeprowadzili z okazji publikacji „Książki o winylach”.
Dziś (wtorek 27/06/2023) mamy już za sobą 14 odcinek! A ja Was zapraszam do wersji „czytanej” tych audycji!
Wszystkich archiwalnych felietonów Efekt Winyla możecie słuchać tu: https://radio357.pl/twoje357/audycje/efekt-winyla/. Nagrania dostępne są tylko dal Patronów i Patronek Radia 357 – do czego serdecznie zachęcam!
Dlaczego warto również poczytać, skoro już słuchaliście? Z bardzo prostej przyczyn – czytanie wzbogaca – no i można poklikać w fajne linki.
Efekt Winyla #1: Pink Floyd „Dark Side Of The Moon” – 50 rocznica
Najważniejsze informacje:
- Sprzedał się w ponad 45 mln egzemplarzy,
- Najważniejsze dane sprawdzaj na Pink Floyd Archives – założone przez Vernona Fitcha – autora Encyklopedii Pink Floyd,
- Wydane przez Harvest Recods o numerze katalogowym SHVL 804,
- Rok wydania 1973.
Tak wygląda oryginalne wyd. na tzw. labelu Soild Blue Triangle (lub: solid light blue prism) – fotki z discogs.com
Najdroższy DSOTM
Powyższe zdjęcia pokazują najdroższe wydanie: wersję angielską (solid blue triangle), które charakteryzuje się, tym, że tak zwany “prizm” jest cały błękitno niebieski. To właśnie to wydanie jest jednym z najbardziej poszukiwanych skarbów do kolekcji. Ta płyta nawet w kiepskim stanie potrafi kosztować 800 – 1000 PLN, a w stanie doskonałym to już wydatek około 20 000 złotych (a nawet więcej).
Linki źródłowe:
A gdyby ktoś chciał olśnić swoich kolegów i koleżanki perłą w kolekcji i ma zbędne około 90 000 złotych, może nabyć testowe tłoczenie japońskiego wydawnictwa z 1978 roku, z alternatywną okładką. Japońskie wydania uchodzą wśród koneserów i koneserek winyli za najlepiej brzmiące.
Ilość Wydań
Na dzień nagrywania audycji (początek marca 2023) na portalu discogs.com była zarejestrowanych 1199 wersji tego albumu. Dziś (koniec czerwca 2023) jest ich 1239. W ciągu 4 miesięcy przybyło 40 nowych reedycji „Dark Side Of The Moon”, średnio 10 na miesiąc. Album ukazała się w ponad 80 krajach, nawet tak egzotycznych dla nas jak Boliwia, Liban, Mozambik, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Nikaragua. Tę płytę możecie nabyć na takich nośnikach: winyl, CD, SACD, 8 Track, kasety, winyl w wersji kwadrofonicznej, na DVD i Blue Ray, itd.
Album na amerykańskim Billboard 200 spędził więcej czasu niż jakikolwiek inny album w historii muzyki.
Jako ciekawostkę powiem, że w Polsce ten album oficjalnie został wydany dopiero 15 lat po premierze, jak podaje discogs, pierwsze polskie wydanie na licencji Harvest Rec. wydały Polskie Nagrania Muza, które w tamtych czasach można było zakupić za 2200 zł. Przykładowo w tym czasie dolar kosztował około 500 zł, litr wódki w pewexie 1$ a kaseta 1,2 $ (podaję ceny orientacyjne, jakie znalazłem w Internecie).
Wydanie UK i USA
Trzeba dodać też pewien kolekcjonerski szczegół: wydanie angielskie było wydane dopiero 24 marca przy czym amerykanie cieszyli się już tym albumem od 23 dni, czyli mieli go w swoich sklepach 1 marca 1973 roku.
Matryce 1st press
Jest ponad 100 zidentyfikowanych numerów matryc, które możecie znaleźć na deadwaxie, które mogą powiedzieć Wam, czy macie w swojej kolekcji 1st press, wszystkie znajdziecie je w Pink Floyd Archives.
Wydania rocznicowe
W 2023 roku pojawiło się kilka wersji rocznicowych. Wersja Delux, to piękny Box z mnóstwem dodatków. Album w wersji koncertowej z roku 1974, który odbył się na stadionie Wembely. A także wersja na rynek japoński (a jakże) w wersji SACD.