Czekaj, czekaj! Co to ja robiłem w 1997 roku? Byłem w technikum mechanicznym. Czyli już wciągałem Kazika Na Żywo. Pierwsze dwa albumy! Wtedy było mi daleko do tego by się interesować „niegitarowymi” Kazikami. „Rozmowy s Catem” pojawiły się u mnie na radarze, ze względu na udział Kazika. Jak szybko się pojawiły, tak szybko zniknęły. Po 27 latach od premiery, sytuacja się zmieniła. Dziś mogę słuchać albumu „Rozmowy s Catem” Mazzolla i Kazika z dużym zainteresowaniem. Mimo, że w 2002 pisałem licencjat pt.: „Słowo w piosence Kazika Staszewskiego”, na kilkudziesięciu stronach pracy, nie napomknąłem ani słowa o tej płycie.
„Rozmowy s Catem” Mazzolla i Kazika
Album „Rozmowy s Catem” Mazzolla, Kazika i Arhythmic Perfection to perełka polskiego jazzu. Jest to dzieło Jerzego Mazzolla, Kazika Staszewskiego oraz zespołu Arhythmic Perfection. Charakteryzuje się ona unikalnym połączeniem jazzu z elementami punka, awangardy i folku. Materiałem nawet po wielu latach od premiery brzmi świeżo. Na albumie znajduje się wiele utworów, z których każdy prezentuje różnorodność stylów muzycznych, od free jazzu po elementy klezmerskie. Wśród wykonawców, oprócz Mazzolla (klarnet, głos, harmonijka) i Kazika (wokal, saksofon altowy, sampler), znaleźli się również Sławomir Janicki (kontrabas, saksofon sopranowy), Tomasz Gwinciński (perkusja), Andrzej Przybielski (flugelhorn, wokal), Jacek Majewski (perkusja, głos), Janusz Zdunek (trąbka, lutnia), a także Hania Janicka (głos).
Warto mieć ten album w kolekcji ze względu na jego unikalność i znaczenie w historii polskiego jazzu. Ja – przezornie – zamówiłem po jednej z każdego koloru! Ponadto, wydanie na winylu, które zostało wznowione przez SP Records, oferuje nowy, analogowy mastering oraz najwyższą jakość tłoczenia, co może być dodatkowym atutem dla kolekcjonerów i miłośników winyli. Przedsprzedaż tej limitowanej edycji trwa do 31 stycznia.
Pozdrawiam
Pan Winyl