NFT W MUZYCE! ROZMOWA Z PANEM WINYLEM! - PAN WINYL

NFT W MUZYCE! ROZMOWA Z PANEM WINYLEM!

NFT w muzyce!

(wywiad powstał we współpracy z redakcją bloga Candao.io)

Myślę, że na to czekałem całe życie, od początku Internetu! 60000+ piosenek na Spotify dziennie! Dość! . $9,99 na miesiąc i dostęp do ilości nieograniczonej muzyki już mi się znudził! To jest nuda! Propozycje algorytmiczne? Nie dziękuję! Niech to szlag – niech coś mnie zaskoczy w końcu! Czy nikt nie wpadł na to, żeby stworzyć algorytm “znając Twoje preferencje, podrzucam ci coś czego prawdopodobnie nigdy byś nie posłuchał, ale masz, poznaj coś nowego!” Już myślałem, że nic się nie zmieni! A tu nagle nastało NFT! W końcu znów będę mógł słuchać muzyki, którą mam tylko ja i 10 innych zajawionych ziomków, z którymi będziemy mieć fanclub! – Tak o NFT opowiada Pan Winyl, Szef Departamentu Muzyki w Candao!. 

https://panwinyl.pl/2022/01/29/candao-io-web-3-0-dla-ludzi-muzyki/

NFT jest ograniczone w ilości!

Może to dla niektórych będzie dziwne, po co ograniczać ilość? Pan Winyl mówi: „Jeśli możesz mieć wszystko, to nie masz nic. Algorytmizacja muzyki sprawiła, że gusta słuchaczy się ujednoliciły, muzyka zrobiła się płaska, schematyczna, algorytmy promują to, co jest już popularne. W przypadku NFT, muzyka wraca do swoich korzeni, do fanów danych zespołów czy gatunków. Do niedawna istniała teoria 1000 prawdziwych fanów, tylu wystarczyło w świecie WEB2.0, żeby wyżyć z twórczości. W WEB3.0 Li Jin ucina jedno zero i proponuje koncept 100 prawdziwych fanów! Jak to możliwe? Catalog platforma do mintowania i sprzedaży NFT ma niecałe 300 artystów i zarejestrowała na swoim koncie sprzedaż na poziomie 2 200 000 dolarów. Co ważne artystów o niewielkich zasięgach! Wiecie, że ok. 95% artystów w streamingu nie zarabia nawet 1000$ rocznie! Czy masz jeszcze pytanie o sens ograniczania dostępu? 

Dla fanów ma to też w końcu sens! Taki NFT, tak jak płyta winylowa – podpowiada Pan Winyl – z czasem może (uwaga! nie musi!) wzrosnąć na wartości. Ale nie po to się kupuje NFT żeby nim spekulować, ale po to, żeby go mieć! NFT przywraca “intymną relację z muzyką, przez jej posiadanie”. 

NFT i prawa autorskie!

Czy kupując NFT nabywamy prawa autorskie?

Nie! Kupując NFT nie nabywasz praw autorskich ani żadnych praw pokrewnych do utworu. Póki co prawo na to nie pozwala. Ale możesz nabyć prawa do tantiem wynikających z posiadanego NFT, albo otrzymać część udziałów, które zostaną zapisane odpowiednio w smart contracie. Kupując NFT nie nabywasz też praw do masteringu, wykonania, produkcji ani innej działalności związanej ze stworzeniem NFT i tego co zawiera! Jeśli NFT nie zostanie inaczej zaprogramowany 100% przychodu ze sprzedaży trafi do artysty/tki czy zespołu, który go wymintował (minus gas fee, of course!).

NFT MP3!

Pan Winyl: Po etapie “kotków”, “małp”, “zombie” itp. zwariowanych, ale mega popularnych pomysłów, nastaje czas względnej normalizacji. Po pierwszym boom możliwości NFT, fani muzyki doceniają prostotę i wyjątkowość NFT. Zwykła mp3 z obrazkiem stanowiącym jej okładkę wystarczy. Bo w muzyce zawsze chodzi o muzykę! Nie ważne czy na winylu, CD czy w formacie NFT! Tym samym wracamy trochę to czasów Winampa i kolekcji na twardym dysku. Wtedy zapewne były to zbiory pirackie i w nieskończonych ilościach. Nowe portfele elektroniczne, coraz bardziej będą przystosowywane do przechowywania nie tylko tokenów i coinów finansowych, ale też sztuki i muzyki w postaci NFT. Czekam na chwilę, gdy będę mógł otworzyć moją kolekcję z unikalnymi NFT w portfelu i się komuś pochwalić swoimi zbiorami – mówi Pan Winyl, od wielu lat kolekcjonujący płyty winylowe!

NFT dla SUEPRFANÓW!

Superfan, to nowe określenie, choć w żargonie fanów muzyki to nic nowego. Superfan to ktoś, kto kupuje i kolekcjonuje NFT. W świecie social mediów WEB2.0 pojęcie fana trochę się rozmyło. Playlisty i sposób słuchania muzyki spowodował, że staliśmy się fanami algorytmów. Muzyki, ponieważ jest prawie za darmo, słuchamy zawsze i wszędzie! Jeśli jest tak tania, nie trzeba pay attention to listen it. Nie poświęcamy uwagi temu, co jest tanie. Konsumujemy piosenkę za piosenką, bez przerwy, bo nic nas to nie kosztuje! Ale Ci, którzy się zatrzymywali, sprawdzali i poznawali, to dla nich jest NFT i przydomek superfana/faki! To dla nich może być warto się ograniczyć, bo w końcu to oni zasłużyli na nagrodę! I przypomnijmy model 100 prawdziwych fanów Li Jin, to naprawdę niewiele! 

NFT to społeczność!

100 Superfanów to jest społeczność, 90% artystów rzadko widzi tyle na koncercie! Ale 100 na całym świecie? To wydaje się niedużo! Mintując utwory w formacie NFT nie trzeba ich od razy sprzedawać po 1ETH za sztukę, ale zgadnijcie… można je rozdać bezpłatnie! Uwaga! Bezpłatnie nie oznacza, że za darmo! Jeśli jesteś artystą/ką czy zespołem, to wyobraź sobie, że szykujesz 100 NFT, które rozdasz im za darmo, ale robisz mały trick. W smart contracie chowasz prezent, że jeśli Superfani zdecydują się sprzedać to NFT otrzymają 50% zysku, a drugie 50% otrzyma artysta! A w dodatku, to może domintować kolejny, bonusowy NFT, który i tak zostanie im w portfelu! To taki prościutki przykład społecznotwórczej siły NFT.

A teraz wyobraźcie sobie coś innego. Pamiętacie odznaki w harcerstwie / skautach? Takie plakietki ze sprawnościami się dostawała, gdy udało się zaliczyć jakieś zadanie. To teraz pomyślcie o Waszych fanach, których chcielibyście nagrodzić, za to, że wiernie chodzą na Wasze koncerty! Jeśli bilet jest NFT i ktoś kupił takich NFT np. 5 to może otrzymać POAP NFT (proof of attendance protocol), specjalne NFT, które ląduje na jego portfelu i nikt inny, kto nie był na 5 koncertach, takiego nie może mieć! Dla superfana i harcerza to nie lada gratka! 

NFT dziś!

To jest nasza rzeczywistość! Jednak dziś jeszcze nie możemy tych wszystkich rzeczy wdrożyć na Candao. Ale już nad tym pracujemy. Generator NFT i rynek do ich dystrybuowania jest w naszych top produktach na najbliższy czas! Niemniej jednak, nasz Chief of Music Department, Pan Winyl trzyma rękę na pulsie i nawiguje naszym muzycznym statkiem w kierunku najbardziej praktycznych i najciekawszych rozwiązań. 

“Is limited time before the fat corpo-bobo gets here and spoils the fun again!We have 5-10 years to play! It’s a tough game, the entry threshold is high, onboarding it’s terrible but it’s worth playing, because the reward could be much greater than the pain!” – Mówi Pan Winyl na swoim Twitterze!

UWAGA: klikając w łącze ukryte pod każdym “CANDAO” w tekście przeniesiesz się do strony rejestracji w ekosystemie CANDAO! Rejestrując się postępuj zgonie ze wskazówkami! Po rejestracji otrzymasz:

  • 5 tokenów Candao (CDO) – UWAGA MUSISZ POSIDAĆ PORTFEL ELEKTORNICZNY, SUGERUJĘ METAMASK.IO
  • 10 000 tokenów personlanych (tak, już będziesz “stokenizowana/y),
  • 100 tokneów Pana Winyla!
  • wszystko za free!

Krok 1:

Link do rejestracji: https://candao.io/?ref=0xee59a331bd2195d4619c1c46b438e94b16b7dc3b&token=CDO

Krok 2:

Po rejestracji przez ten link w Candao, odwiedź mój profil tutaj: https://app.candao.io/tokens/user/jz5stqp7mml !

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


https://panwinyl.pl/2022/02/23/muzyka-diy-jest-sexy-dla-inwestorow-uwagi-po-cryptoverse-expo-warszawa-17-02-2022/
https://panwinyl.pl/2022/02/14/candao-io-dao-dla-rynku-muzycznego-3-0/

Komentarze: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *