NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4 - PAN WINYL

NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4

Przed Świętami nowości zaczynają spływać trochę w innym tempie. Dzięki portalowi submithub.com, który polecam każdemu artyście, managerowi i promotorowi muzyki, otrzymuję codziennie około 30 nowych singli. Przesłuchuję je bardzo uważnie i staram się wyszukać dla Was artystów i muzykę, wartą uwagi. Zazwyczaj zwracam uwagę najpierw na muzykę, a potem, jeśli song jest fajny, to sprawdzam, kim jest artysta. A czasami, coś mnie przykuje w zdjęciu artysty i mimo tego, że muzyka nie jest na pierwszy rzut ucha super, to zaciekawia mnie historia. Tak w tamtym tygodniu było z Nathanielem Paulem z Nowego Jorku. Wywiad z tym artystom już niebawem na blogu. Zapraszam na czwartą część Nowości ze świata:

NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4 (TYDZIEŃ 51)

Careful Gaze „Forest Art” i „When I Leave” (USA)

Careful Gaze pochodzą z Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół powstał w 2013 roku i wydał dwa LP”
„I Understand” (2016) i „You Too Will Rest” (2019). Poruszają tematy kluczowe dla kontynuacji gatunku ludzkiego: miłość, równość i zdrowie psychiczne. W pierwszej połowie 2020 roku ukazały się trzy samodzielne single zespołu, a czwarty zatytułowany „When I Leave” został wydany w sierpniu. Najnowszy utwór to konceptualna piosenka, która podsumowuje historię opowiedzianą w całości w towarzyszącym jej opowiadaniu. które jest również wydawane cyfrowo pod tym samym tytułem. „When I Leave” opowiada historię osoby zdeterminowanej, by zostawić za sobą mroczną przeszłość i przenieść się w niepewną przyszłość – ale przeszłość nie odpuści bez walki.

NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4
Careful Gaze – chłopaki na tym zdjęciu, nie wyglądają, ale umiom dać łupnia!

Michael Shanks „Different Planets” (USA)

Od pierwszych nutek miałem wrażenie, że mam do czynienia z doświadczonym artystą. I to taki, który nie tylko ma na swoim koncie ważne wydarzenia, ale też takim, który pochodzi z linii muzyków. To się poznaje po pewnej nonszalancji kompozycji, tematyce, gry na instrumentach i poczucia humoru. Michael grał między innymi z Mando Saenz, Duncan Sheik czy Suzane Vega. Mówi się o nim, że jest kapryśnym dzieckiem
Jimiego Hendrixa i Toma Waitsa.

„Diffrent Planets” to humorystyczna opowieść o kosmicznym podrywie. Facet z jednej planety spotyka w barze laskę z innej planety. Muzycznie mamy tutaj wesołe dźwięki z lat 80tych w stylu B-52’a czy Modern English. Utwór pochodzi z wydanej tej jesieni (2020) EP: Space Sounds: from the Deepest Orbits to the Nearest Hearts.

NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4
Michael Shanks

Ask Carol „Darkest Hour” (Norwegia)

Numer dla tych, którzy jakoś muszą przetrwać ciężki dzień.

Wywodzący się z norweskiej społeczności górskiej Auma grungeowy, alt-popowy duet Ask Carol. Ask Carol to wysokoenergetyczny duet o potężnym brzmieniu. Wielozadaniowość to ich drugie imię. Dwie gitary, perkusja, syntezator, automat perkusyjny i unikalny system rozdzielania gitary Carol sprawiają, że ta dwójka brzmi jak pełny zespół. Ich brzmienie może przywołać na myśl artystów takich jak The Kills, Yeah Yeah Yeahs, z nordyckim, melancholijnym akcentem. Ask Carol dkoncertowali na Filipinach, w Japonii, Korei Południowej, Skandynawii, na SXSW supportowali The Brian Jonestown Massacre.

Zespół wydaje teraz swoją muzykę w ChoVan Records, własnej wytwórni niezależnej.Następny singiel to
Do It in LA” już też siedzi!.

NOWOŚCI ZE ŚWIATA #4
Ask Carol

An Awkward Social „The Disappointing Flavour Of Yesterday” (RPA)

Jak dostaję takie utwory, to się naklikam po całym internecie i nic nie mogę znaleźć. Opórcz tego, że jest to bardzo fajny numer, koleś jest z RPA i ma dziwne grafiki, jako okładki swoich singli. Ale nie mogę się oprzeć tej muzyce. Także, póki co zostawiam tak jak jest! I dodam jeszcze fajny klip:

AB7VN „Follow The Father” (Nowa Zelandia/cały świat)

Nie wiem czy to, że to ludzie z Nowej Zelandii, gdzie kręcili „Władcę Pierścieni” (przynajmniej co znaczniejsze sceny) i ta muzyka mi się z tym kojarzy. Bo przygody Hobbitów, Krasnoludów, Elfów i Ludzi jarają mnie od lat, ale muzyka jest naprawdę wyborna. Uwielniam muzykę instrumentalną, szczególnie takie filmowe klimaty SF i fantasy. A tutaj jeszcze jakiś elektronicznych paproszków nawrzucali.

Nie wiele się o nich dowiedziałem. Tylko tyle, że są międzynarodwoym kolektywem pod wielkim wpływem y Jamesa Lavellea czyli słynnego UNKLE.

Miałem okazję z kimś z kolektywu porozmawiać, bo okazało się, że w czasach szalejących głodnych algorytmów, oni odmawiają bycia na Spotify. Uznająć, delikatnie mówiąc, że Spoti nie jest fajne, bo niezbyt ładnie traktuje artystów!

I to by było tyle na ten weekend! Mam nadzieję, że będzie Wam się fajnie słuchało Pan Winyl’s Playlist podczas przedświątecznej krzątaniny. Tam znajdziecie wszystkie powyższe kawałki, oraz inne utwory, o których pisałem w tym tygodniu na blogu!

Na kolejne Nowości ze świata zapraszam już po Nowym Roku!

Pozdrawiam

Polecane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: