H a l f L i g h t – toruńska grupa electro-rockowa powstała w maju 2009 r. z konfiguracji energetycznej trzech muzycznych orbit, wokalisty Krzysztofa Janiszewskiego (zob. też: Yanish), klawiszowca Piotra Skrzypczyka i gitarzysty Krzysztofa Marciniaka. Przez wielu dziennikarzy zespół określany jest mianem polskiego Depeche Mode.

Premiera debiutanckiego wydawnictwa „Night In The Mirror” miała miejsce 20.10.2010 r. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność oraz krytykę. Płyta miała bardzo dobre recenzje w Polsce jak i zagranicą. O „Night In The Mirror” pisały m. in. portale niemieckie, szwedzkie, belgijskie, rosyjskie oraz azjatyckie. Utwory Half Light były emitowane w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych (m.in. TVP, Trójka, Polskie Radio PiK, Radio Łódź, Radio Szczecin, Radio Gra i wielu innych.) Pojawiły się również na prestiżowej Polish Airplay Chart – cotygodniowej liście najchętniej granych piosenek przez stacje radiowe oraz telewizje muzyczne w Polsce.

29 sierpnia 2011 roku Half Light wydał drugą płytę pt: „Nowe Orientacje”, która oparta jest na kompozycjach legendarnego debiutu Republiki „Nowe sytuacje”. Płytę promowały single „Halucynacje” oraz „Śmierć w bikini.” Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych m.in. „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, „Teleexpress”, a także udzielił wywiadów w Polskim Radio Pr 1, Trójce, Radiu Rzeszów i innych.
Zagrał koncerty na żywo w radiu RDC, Radiu PiK.

20 października 2012 r. zespół został laureatem krakowskiego Sophiscapes Festival – I nagroda!

22 października 2012 r. ukazała się trzecia płyta zespołu pt: ”Black Velvet Dress”. Promowały ją single „Bitter Paris”, „Time”, do których powstały teledyski, oraz „Happy Useless Nation”. Płyta została wybrana przez internautów Płytą Roku 2013 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2013!

Po niespełna roku, kiedy to Half Light promował swój album „Black Velvet Dress”, zespół postanowił w sposób odmienny zreinterpretować utwory, które się na nim znalazły. Przyjaciele i znajomi grupy zremiksowali piosenki w duchu tanecznym i clubbingowym, tworząc tym samym płytę „Black Velvet Dance. Remixes”. Krążek ukazał się 9 września 2013 roku i jest dostępny w wersji elektronicznej.

19 maja 2014 r. Half Light wydał kolejny autorski album „Półmrok”. Na krążku znajduje się 13 electro-rockowych kompozycji, które swoim nastrojem, melancholią, ale i dynamiką, stanowią oryginalny obraz współczesnego człowieka. Pierwszym utworem promującym to wydawnictwo było „Salto Mortale”. Ciekawostką jest fakt, że to pierwsza, autorska płyta zespołu, która została zaśpiewana w języku polskim.

Rok 2015 to zdecydowanie czas ważnych koncertów. W kwietniu Half Light zagrał wraz z Kobranocką na prestiżowej imprezie Dzień Białej Flagi 2015 – Ogólnopolskim Zlocie Fanów Republiki w toruńskiej Od Nowie, w lipcu na legendarnej już imprezie sympatyków brzmień elektronicznych – Electronic Music Festival Cekcyn 2015 oraz na In Memoriam XIV Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w rodzinnym dla artysty Tczewie.

W 2016 roku Half Light został uznany poprzez publiczność Wykonawcą Roku w Plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2016 roku i otrzymał prestiżową statuetkę toruńskiego Flisaka. 7 października ukazała się najnowsza płyta zespołu zatytułowana „Elektrowstrząsy”, która składa się z 12 elektro-rockowych kompozycji. W dniu 22 kwietnia 2017 zespół wydał swój pierwszy album winylowy SEPTEM. Zagrał również koncerty w Wielkiej Brytanii i Holandii.

KONTAKT:

E-mail:
hlband@wp.pl,

Tel.:
Krzysztof Janiszewski+48 507 195 753
Piotr Skrzypczyk tel.:+48 604 732 538

Social Media:

FB
https://www.facebook.com/halflightpl

Polecam

Pan Winyl