Gdańska formacja jazzowa, która przebojem szturmuje nie tylko rodzimą scenę jazzową. Są uczestnikami festiwali nie tylko w Polsce w Europie, ale również w Azji. Na swoim koncie maja dwa albumy: Eternal Entropy oraz Circlesongs oba wydane przez Agencję Muzyczna Polskiego Radia. Twórczość Tomasz Chyła Quintet z entuzjazmem przyjmowana jest nie tylko przez krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale tez przez szeroką publiczność. 

Tomasz Chyła Quintet

W ankiecie czytelników przeprowadzonej przez miesięcznik Jazz ForumJazz Top 2018, Tomasz Chyła wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie za album Circlesongs.  Są zdobywcami pierwszego miejsca w ankiecie Jazz Forum w kategorii: Nowa Nadzieja – Zespół. W rankingu redakcji JazzPRESS zajęli pierwsze miejsce w kategorii: Polska Jazzowa Płyta Roku. W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty Circlesongs Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album Eternal Entropy. Drzwi do kariery otworzyły się przez kwintetem w 2016 r. było to jedno z najważniejszych osiągnięć zespołu – zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w grudniu
2016 r. 

Tomasz Chyła Quintet Live at Polish Radio 3, to trzeci album formacji wydany przez Agencje Muzyczna Polskiego Radia. Koncert zarejestrowany został 2.12.2018. Jest to materiał z ogólnopolskiej premiery drugiego albumu zespołu – Circlesongs. W materiale prezentowanym  na płycie , kwintetowi zależało, aby być razem ze słuchaczem  –  tu i teraz.

Tomasz Chyła Quintet Live at Polish Radio 3

Muzycy z TCQ inspirację czerpią z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Zespół umiejętnie i płynnie, zmienia atmosferę każdego utworu i zabiera słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. Słychać tu zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.
Premiera: 27/09/2019

Skład:
Tomasz Chyła (skrzypce)
Szymon Burnos (fortepian)
Piotr Chęcki (saksofon)
Sławek Koryzno (perkusja)
Konrad Żołnierek (kontrabas)

Tomasz Chyła Quintet – StillNajlepiej! Kochani, kocham jazz i to od dawna! Kocham choć nic a nic się nie znam! Po prostu albo powala, albo nie. A TCQ powala i daje mi ten kawowy posmak w muzyce, który uwielbiam, aromat wirtuozerii i moc kofeiny… tylko, że na pięciolinii. Polecam!

Pan Winyl