SIOSTRY KĘPISTY – PROJEKT #WCHODZĘWPOLEMIKĘ - PAN WINYL

SIOSTRY KĘPISTY – PROJEKT #WCHODZĘWPOLEMIKĘ

Siostry Kępisty odwiedziły nas jakoś na początku sierpnia. To było kilka bardzo pięknych dni. Pracowaliśmy, śmialiśmy się, jedliśmy dobre jedzonko i byczyliśmy się na plaży. I właśnie wtedy dziewczyny opowiedziały nam o tworzonym projekcie #wchodzęwpolemikę. Julia zaprezentowała nam też, a capella, „Mężczyźni jak te skały”. A dziś, finał! Wszystkie cztery utwory są już udostępnione do słuchania i oglądania!

SIOSTRY KĘPISTY - PROJEKT #WCHODZĘWPOLEMIKĘ
Od prawej: Pani Winylowa, Julia Kępisty, Maria Kępisty (Siostry Kępisty), Pan Winyl

#wchodzęwpolemikę

Od 27 do 30 września mogliście usłyszeć i zobaczyć na Kępistym YT 4 utwory. Piosenki to wynik twórczej pracy Julii i Marii, które opracowały znane i kochane utwory najznakomitszych polskich autorów piosenek. Wśród nich znaleźli się: Katarzyna Nosowska, Piotr Bukartyk, Jacek Cygan i Kazik Staszewski.

Dziewczyny tak piszą o swoim projekcie na FB Sióstr Kępisty: Projekt #wchodzęwpolemikę! zrodził się z karteluszek, świstków, zapisków na brudno, i na czysto. Z potrzeby dialogowania z tymi, których się ceni. Do oryginalnej muzyki znanych piosenek stworzyłyśmy własne aranżacje oraz alternatywne wersje tekstów.

Bukartyk

Jako pierwsza pojawiła się piosenka polemizująca z utworem Piotra Bukartyka „Kobiety jak te kwiaty”, którą tak brawurowo wykonał Zbigniew Zamachowski z Grupą MoCarta:

Za tekst polemiczny odpowiada Julia, a za aranżację Siostry Kępisty). Oba numery, ten Pana Bukartyka i Sióstr patrzą na sprawy damsko-męskie w żartobliwy sposób, choć nie da się im odmówić dozy realności. Walka płci na wysokim poziomie artystycznym. Zobaczcie jak na „zarzuty” mężczyzny odpowiada kobieta:

Staszewski

Drugą z kolei piosenką, gdzie też za słowa odpowiada Julia a za aranżację duet Sióstr (jak i w każdym kolejnym numerze), która się pojawiła, to była piosenka „Gdy ma się dzieci”, wchodząca w polemikę z „Gdy nie ma dzieci w domu” zespołu Kult.

W opozycji do kultowej piosenki, gdzie oto rodzice cieszą się z wyjazdu na letnią kanikułę swoich pociech, mamy postawioną sytuację lockdown’u. Humorystyczne podejście niech Was nie zwiedzie. Bo oto mamy opis dobrze nam znanej sytuacji, nie do pozazdroszczenia, gdy całe rodziny, na kilku metrach kwadratowych zostały zamknięte na trzy miesiące.

Cygan

Piosenką numer trzy jest „Czy to ja byłam Ewą?”. Wyczyn nie lada, bo wchodzący w polemikę z hitem wyśpiewanym przez Edytę Górniak, autorstwa Jacka Cygana. Sprawdźcie jak z tą wymagającą kompozycją poradziły sobie Siostry Kępisty:

Nosowska

Ostatnią kompozycją w projekcie #wchodzęwpolemikę jest piosneka „Nie tak bardzo Teksański”. Jak łatwo się domyślić jest to utwór wchodzący w polemikę ze słynnym „Teksańskim” zespołu Hey i tekstem napisanym przez Katarzynę Nosowską. Jest to utwór komentujący cały projekt: gdy podejmujesz się napisania polemicznych tekstów na czas, na termin.

Julka i Marysia Kępisty, to niebywały duet. Kreatywność, profesjonalizm, poczucie humoru, wyraźna wizja artystyczna i siostrzana miłość. Mam nadzieję, że projekt #wchodzęwpolemikę zachęci także innych utalentowanych artystów do tworzenia własnych wersji znanych utworów. To kapitalny pomysł, nadający drugie, odświerzone życie znanym przebojom. Czyż nie każde pokolenie zasługuje na swoją wersję „Teksańskiego” czy „Gdy nie ma dzieci w domu”?

Mega polecam!

Pan Winyl

Projekt ćwiczenia warsztatowego #wchodzęwpolemikę! zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Stypendium zostało przyznane w dziedzinie literatury.

Za te cudowne nagrania wideo odpowiadaj Nyx Media – TV & Film Łukasz Nyks.

Julia i Maria współtworzą również zespół Siostry Łotry, który lada chwila wyda swój debiutancki album „Pierwszy lot ptaka”! Płyta będzie dystrybuowana przez nasz sklep wspomagający niezależnych artystów Chodzą Słuchy Store!

Pozdrawiam

Pan Winyl

Śledź Siostry Kępisty w internecie:

Polecane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: