SŁUCHAM WINYLI, BO CZŁOWIEK JEST ISTOTĄ ANALOGOWĄ? - PAN WINYL

SŁUCHAM WINYLI, BO CZŁOWIEK JEST ISTOTĄ ANALOGOWĄ?

Ile to razy zadawano to pytanie: co jest lepsze CD czy winyl? I wiele odpowiedzi na to padało. Że CD lepsze, bo dźwięk czystszy, krystaliczny, że winyl – bo ciepło dźwięku, miękkość i wiele innych argumentów za i przeciw.

Czas płynie, CD powoli odchodzą w miejsce, w którym jeszcze niedawno znajdowały się winyle, a ludzie, coraz częściej chwytają po płytę winylową. Zapewne po części dlatego, że jest taka moda teraz, ale też z innych powodów.

Ja wróciłem do winyli jakieś 7 lat temu, po prostu zawsze kochałem winyle, był okres kiedy nie było ich zbyt wiele, a CD były dla mnie za drogie, więc zostawały kasety. Po przyjeździe do UK, okazało się, ze jest tu ich mnóstwo i że mogę sobie na to pozwolić. Czy wybierałem CD? Zdarzało się, ale jakoś podświadomie szukałem winyli. W ciągu 3 miesięcy moja kolekcja osiągnęła około 400 egzemplarzy. Najmocniej odczuło to konto bankowe, które nieźle nadwyrężyłem :d W czasie jednego z polowań na winyle poznałem Kena, starszego jegomościa, który zbiera płyt od lat 50tych.

1969113_10203146047314151_1015097335_n

Znacie Kena jako człowieka, który dostarcza Wam wielce fajne płyty. Zapytałem go kiedyś, co on uważa, jako człowiek, który zaczynał kolekcjonowanie płyt w czasach kiedy mnie nie było jeszcze na świecie. Ken odpowiedział mi, że człowiek jest analogowy, nie cyfrowy, naturalnym zatem jest dla człowieka słuchanie winyli.

Dziś miałem podobna rozmowę z równie leciwym kolekcjonerem, który odwiedził mój sklep Cloud7. Ze zdziwieniem rozejrzał się po sklepie i zapytał czemu nie mam płyt CD. Odpowiedziałem mu tymi samymi słowami, którymi odpowiedział mi Ken, z którymi poniekąd się zgadzam: bo człowiek jest analogowy. Zdaje się, że zaskoczyłem tego pana, bo minę miał zdziwioną. Dalej rozmowa potoczyła się w kierunku historii nagrywania. Pierwsze, najbardziej prymitywne nagrania robiono za pomocą metalowej igły, która bezpośrednio przenosiła wibrację z tuby na woskowy dysk. (Krótka historia nagrywania – po angielsku) Najbardziej bezpośredni sposób zapisu jaki można sobie wyobrazić.

Ja nie mam nic przeciwko płytom CD, czy formatom plików, mnie po prostu to nie kręci. Nie czuję tego. Płyta winylowa, ma w sobie ten pierwiastek, którego nie mogę znaleźć w cyfrowych produkcjach. Na dłuższą metę doskonałość dźwięku mnie męczy, człowiek nie tylko jest analogowy, ale też nie jest doskonały. W obecnych czasach, na winylach otrzymuje się bardzo wysoką jakość dźwięku, myślę, że zbliżona z jakością cyfrową (choć ręki sobie nie dam uciąć, bo nie jestem w tej sprawie ekspertem), ale nic nie jest w stanie zastąpić tego fizykalnego kontaktu igły z płytą. Nie będę się spierał z tymi, którzy uważają, że CD, formaty cyfrowe brzmią lepiej. Ja po prostu wiem, że dla mnie nie ma nic bardziej naturalnego.

Beardsley.Victor

W Daptones Records studio w Brooklynie gdzie Amy Winehouse nagrywała swój przebój Rehab, wciąż używa się analogowych technik nagrywania. Coraz więcej artystów decyduje się na powrót do analogowego brzmienia (Stevie Nicks, John Mellencamp, Jack White) i chyba nie jest to związane tylko z panująca modą. Co mnie bardzo cieszy, bo dla mnie nie ma nic pyszniejszego niż dobrze zrealizowany analogowy winyl. Już nie będę pisał banałów w stylu: „czar płyty winylowej”. W toczącej się wojnie między CD a winylami,  nie zajmuję żadnego stanowiska. Dla mnie nie ma takiej wojny, to są dla mnie nośniki nieporównywalne. Czym innym jest CD i to wszystko co z sobą niesie, a czym innym płyta winylowa. Jedną z rzeczy, które bardzo przemawiają na rzecz płyt winylowych jest okładka. Kiedyś, gdy miałem jeszcze płyty CD w sklepie, widziałem starszych ludzi, którzy z okularami na nosie  próbowali coś odcyfrować z okładki, z winylami nie ma tego problemu ?

To tyle moich dzisiejszych refleksji.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


Polecane treści:

https://panwinyl.pl/2014/10/24/czy-kolekcjonowanie-winyli-moze-byc-pozyteczne/
https://panwinyl.pl/2020/12/11/zapomniane-wyrazenia-ze-slownika-kolekcjonera-muzyki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *