THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI PANEL W PPNT W POZNANIU - PAN WINYL

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI PANEL W PPNT W POZNANIU

W miniony czwartek (21/04/2022) w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym odbyło się niezwykłe spotkanie. Myślę, że… a nawet jestem przekonany, że to jedno z tych spotkań, które po latach wymienia się w mediach, jako „to spotkanie”, „ten moment”. Jaki moment? Przełomowy.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Wydarzenie PPNT

Przełomowe momenty mają to do siebie, że wbrew obiegowej opinii, są małe, nieznaczne, dopiero z czasem widać ich wagę i przełomowość. Spotkanie Think Lab’u w Poznaniu, kilku osób zajaranych, albo zaniepokojonych tym co się dzieje w świecie technologii blockchain, miało charakter prezentacji.

Moja prezentacja trwała około 10 min (ciężko mi ocenić, bo „w takiej sytuacji nikt czasu nie liczy” cytując Docenta z Alternatywy 4) i dotyczyła rynku muzycznego 3.0.

Rynek muzyczny 3.0

Czym do końca jest rynek muzyczny nowej generacji, nie jestem w stanie powiedzieć i myślę, że nikt nie jest. Nie dość, że codziennie coś nowego się pojawia (narzędzie, rozwiązanie, możliwość), to na dodatek, sam wpadam na co raz to nowe pomysły.

Mogę z całą pewnością stwierdzić, że nowy rynek muzyczny, to tokenizacja, NFT i DAO. Pisałem już niejednokrotnie o tym, czym są owe „technologiczne nowinki”, ale na potrzeby tego, krótkiego wpisu jeszcze raz wyjaśnię:

  • tokenizacja – sprowadzenie jakiegoś aktywa (firma, sztuka, muzyka, marka, konkretny przedmiot mający jakąś wartość w realnym świecie) do postaci cyfrowej, która jest wyrażona w tokenach,
  • NFT – cyfrowe aktywo niewymienne, nie można go wymienić na giełdzie tak jak powyższego tokena, prezentuje wartość danego aktywa realnego (obrazu, albumu muzycznego, ale też biletu na koncert) albo samo w sobie jest unikalnym cyfrowym aktywem (na przykład NBA Top Shots NFT), oraz posiada zaprogramowane użyteczności,
  • DAO – zdecentralizowana autonomiczna organizacja, samozarządzająca się organizacja oparta o tokeny, token służy nie tylko jako jednostka monetarna społeczności, ale jest też prawem głosu.

Rozumiem, że po mimo moich wyjaśnień, nadal jest to niejasne. Myślę, że żeby to zrozumieć, trzeba strać się zobaczyć scyfryzowany świat jako całość, a nie patrzeć na poszczególne jego elementy.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Pan Winyl przed rozpoczęciem PPNT: Cyfryzacja Sztuki

Cyfryzacja Sztuki, Think Lab w Poznańskim Parki Naukowo Technologicznym

Moim zdaniem zwołanie tego spotkania odbyło się idealnym momencie. Masa krytyczna NFTkowego hype już się przeciążyła, bańka pękła, ludzie zaczęli mówić „sprawdzam”. Ciągle mamy 90% scamu w projektach Web 3.0 i możliwe, że to wszystko pieprznie z hukiem. Ale nie wiadomo. W wyniku spotkania partnerów: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Dr Patryk Lichota (muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Teatru i Sztuki Mediów, UAM HAT Center) Dr Agata Slater (Stowarzyszenie Blockchain Polska/ IBM) oraz Jagoda Szulia (Si-Consulting/SmartVerum) zostało zainicjowane spotkanie., bo zanim to wszystko huknie (albo i nie), to wydarzą się znaczące rzeczy dla naszej rzeczywistości. Zanim pochłonie świat kolejna „gorączka złota”, jest szansa wyłuskać wartościowe, piękne i pożyteczne rzeczy. Bardzo chciałem podziękować Natalii Gorzelańczyk za wspaniałe ogarnięcie społeczności!

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
dr. Patryk Lichota PPNT Cyfryzacja Sztuki

Prezentacje:

PPNT

Wspaniale było się przejść po kampusie PPNT, zobaczyć jak ta inicjatywa się rozrosła od 1995 roku i jak wspaniale działa. Dzięki prezentacja gospodarzy, upewniłem się, że jestem w dobrym miejscu. Mnogość programów, partnerstw i możliwości wsparcia zapewnia Think Lobowi spore pole do działania.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI

Bartosz Bilicki

Smartverum

 „Między technologią, pasją a biznesem”

Z prezentacją Bartka Bilickiego, spotkałem się już drugi raz. Pierwszy raz w styczniu 2022 roku podczas konferencji zoragnizowanej przez Blockchain Polska, poświęconej NFT. Prezentowane przez Bartka Smartverum zajmuje się tokenizacją dzieł realnych dzieł sztuki. Ich aplikacja pozwala zakupić tokeny prawdziwych arcydzieł i prezentowania tych NFT w wielu galeriach świata. Jeśli Was interesuje tokenizacja sztuki, to zachęcam do zapoznania się z ich stroną.

Po prezentacjach mięliśmy małą dyskusję na temat różnicy w tokenizacji sztuki muzycznej a fine art. Bardzo mnie zdziwiło, że Smartverum idzie w innym kierunki niż całe zdecentralizowane Web 3.0. Gdy cały świat Web 3.0 stara się pozbyć pośredników, Smartverum stawia właśnie na tych, którzy na rynku znają się najlepiej: galerie, kuratorów i domy aukcyjne. To pokazuje mi tylko jak chłonne i elastyczne może być to nowe technologiczne środowisko.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Bartosz Bilicki Smartverum PPNT Cyfryzacja Sztuki

Tomasz „Pan Winyl” Olszewski

Candao.io

„Rynek muzyczny 3.0 – Tokenizacja, NFT i DAO – szanse i zagrożenia”

Moje wystąpienie było dokładnie o tym, o czym już wyżej napisałem. Dodam jeszcze, że podczas panelu dyskusyjnego udało mi się wykrystalizować moje największe obawy. Z racji tego, że w świat technologii jest przeważnie zasiedlony przez „digital natives”, to osoby starsze, dla których te „nowinki” są trudniejsze do zrozumienia, mogą czuć się wykluczone. Zatem powstaje albo już powstał nowy świat, który nazwałem „technologiczną pajdokracją”. Postępujące wykluczenie technologiczne też jest martwiące. Jeśli nie znajdziemy wspólnego języka komunikacji dla wszystkich innych sektorów, ich użytkownicy mogą być całkowicie wykluczeni.

Dlatego mam głębokie przekonanie, że to co się wydarzyło w Poznaniu, to przełomowe wydarzenie. Mam szansę na budowanie wspólnoty, która przy użyciu nowych technologii będzie działać ku poprawie życia wszystkich, a nie tylko „tych co kumają”.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Tomasz „Pan Winyl” Olszewski PPNT Cyfryzacja Sztuki

Piotr Cielas

Halborn

„NFT a cyberbezpieczeństwo”

Jak słyszę o cyberbezpieczeństwie, to od razu chce mi się wyjść. Nigdy nie słyszałem ciekawego wystąpienia na ten temat. Takie trochę „marudzenie”. Jednak Piotr Cielas dokonał prawie niemożliwego, na jego prezentacji nie tylko byłem zaciekawiony, ale też rozbawiony. Kilka kluczowych kwestii jakie przedstawił, to:

  • oryginalność NFT,
  • sposoby ich przechowywania,
  • zagrożenia związane ze scamem.
THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Piotr Cielas PPNT Cyfryzacja Sztuki

Konrad Kirpluk

The Simples

„Tworzenie projektów artystycznych”

Bez dwóch zdań Konrad był dla mnie gwiazdą wydarzenia. Jego projekt „The Simples, to dobrze znana na świcie marka. Istniejące od 2013 roku Simple zdążyły wleźć już do firm Blizzard czy Nike. Kilka lat temu Konrad ze swoim wspólnikiem Jakubem Głowackim, weszli w świat NFT. Ich dwie, co prawda niewielkie kolekcji, zostały wyprzedane! A społeczność je pokochała.

Dlaczego zatem Konrad się pojawił na spotkaniu Think Labu? Bo ta nowa rzeczywistość jest tak nowa, że naprawdę bez kooperacji się nie obejdzie. Web 3.0 naprawdę wymusza współprace!

Zanim się spotkanie zaczęło, w rozmowie z Konradem w ciągu kilku chwil nakreśliliśmy ramy potencjalnych współprac. Później podczas mojego wystąpienia, nawiązałem kilkakrotnie do tej rozmowy, ponieważ właśnie na tym polega DAO, łączeniu projektów i społeczności projektów. Tym też zajmujemy się w Candao.

Tym samym prezentacja The Simple, stała się dla mnie żywym przykładem implementacji filozofii DAO w czasie rzeczywistym.

THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Konrad Kirpluk PPNT Cyfryzacja Sztuki

Aleksandra Skowrońska

Doktorantka na wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM Katedra Teatru i Sztuki Mediów

„O nierozerwalnym splocie tego, co społeczne, technologiczne i polityczne”

W końcu jakiś głos rozsądku! Prezentacja Aleksandry uświadomiła mi, że moje obawy przed „technologiczną pajdokracją”, ale jeszcze bardziej przed „technologicznym wykluczeniem” nie są zupełnie bezpodstawne.

W swoim wystąpieniu pokazała nam wideo Randi Zuckerberg (tak, to tego Zuckerberga siostra), która stworzyła HUGhub, projekt ułatwiający poruszanie się osobom twórczym (głównie kobietom). Jak zauważyła Aleksandra, nie bardzo wiadomo o co chodzi Randi, a strona internetowa HUGhub, która jest tak zapraszająca, że lepiej nie trzeba, na samym wstępnie paternalizuje artystów, jako tych „biednych”, którym trzeba pomóc. Innymi słowy, Randi buduje platformę blokującą, ale używa do tego polityki inkluzyjności.

I przyglądając się tym „nowinkom” i ich wpływie na nasze życie, dochodzi do wniosku, że na najbliższą przyszłość mamy następujące zadania:

  • kompetencje technologiczne,
  • transparentność infrastrukturalna,
  • język wizualny i rola estetyki,
  • przestrzeń kultury a rynek sztuki,
  • praktyki kontrhegemoniczne!
THINK LAB NFT: CYFRYZACJA SZTUKI
Konrad Kirpluk PPNT Cyfryzacja Sztuki

Podsumowanie:

Po prezentacjach była przerwa 10 minutowa, którą większość wykorzystała na wymianę zdań. Po przerwie przeszliśmy do oficjalnej dyskusji. Zabrakło wśród nas nastolatków, którzy by nam pomogli w rozumieniu tego o czym mówimy obecnie z pozycji „digital natives”, ale ten postulat został przyjęty.

Nie da się zrelacjonować tej dyskusji w kilku słowach, ale o jej ważkości niech świadczy fakt, że miała się skończyć o 19.30 a ja wychodziłem przed 21.00.

Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkania Think Lab, na pewno będę raportował ich przebieg. Chcę też zaprosić do kontaktu osoby, które działają w przestrzeni kultury, szczególnie muzyki do wspólnego dialogu i działania.

Jedzie walec technologiczny, ktoś musi nim pokierować. Jeśli nie my, to zrobić to może ktoś, komu będzie mniej zależało na dobru ogółu.

Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie! To była przyjemność i ogromny przywilej.

Osobno chcę podziękować Piotrowi Tkaczowi za rekomendację. Miło było się osobiście poznać! Czekam na kolejne wspólne pogadanki.

Pozdrawiam

Agnieszka Protas


Jeśli podoba Ci się to co robię, to możesz postawić mi kawę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: