Winylowa Ferajna
to stworzona przeze mnie społeczność, skupiająca osoby, które chcą pójść w nowym technologicznym kierunku, w którym idzie dziś muzyka. Jest nas już ponad setka (stan na 15/03/2023) i powoli zaczynamy sami rozumieć, co tu się wyprawia. Poniżej kilka praktycznych rozwiązań, które już zaimplementowałem, działających i dających wymierne kolekcjonerskie benefity.
(uwaga: ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną, nie zachęca do kupowania czegokolwiek, a w szczególności kryptowalut, porady i wskazówki zawarte w poniższym artykule mają charakter szkoleniowy i instruktażowy i dotyczą tego, jak CLAIMować darmowe NFT z profilu panwinyl.uncut.network)
Więcej teorii na ten temat znajdziecie w siódmym rozdziale „Książki o winylach„.
Filozofia WEB3
mówi, że nie jesteśmy już li tylko „followersami”, ale zmieniamy się w współtwórców i twórców. Jak to możliwe? Właśnie dzięki NFT. NFT to nie tylko cyfrowy „przedmiot”, NFT to przede wszystkim relacja oparte na wspólnej wymianie wartości. Wartości tutaj rozumiemy bardzo szeroko, bo wartością jest zarówno jednostka monetarna (dolar, euro ale też kryptowaluta), wartością jest czas i zaangażowanie.
Jeśli komentujecie coś w social mediach, to poświęcacie swój czas. Gdybyście byli w pracy, ktoś by Wam za to zapłacił, ale że jest to „rozrywka” to nic z tego nie macie. Dlatego właśnie w świecie nowego Internetu, Internetu tworzonego przez społeczności dla społeczności, jest inaczej i każda wniesiona wartość może być wynagrodzona.
[w trakcie pisania artykułu powstał profil POLVINYL – tłoczni płyt winylowych – na Uncut.Network – dołącz do Vinylversum!]
Dość teorii, przejdźmy do praktyki
Zacznijmy od tego, że Winylowa Ferajna ma swój domek na Uncut.Network. To takie miejsce w Internecie, w którym jakiś czas temu założyłem konto panwinyl.uncut.network. Żeby dołączyć do Winylowej Ferajny będziecie potrzebować konta i tokena WINYLOWA FERAJNA PASS.
Jak założyć konto na Uncut.Network?
Najpierw wejdź na https://uncut.network/ zobaczysz poniższy ekran, z „kluczykiem” w prawym górnym rogu. Kliknij w niego i pojawi się menu wyboru sposobu logowania:

Cyfrowe klucze
Zwróćcie uwagę, że pojawiają się opcje (obr. 1. Logowanie za pomocą emaila), których pewnie jeśli nie macie pojęcia o blockchainie, wcześniej nie widzieliście. Metamask, WalletConnect i Coinbase Wallet to cyfrowe klucze, zwane też portfelami. Nimi właśnie wpinamy się do aplikacji i platform w świecie WEB 3 (czyli Internetu trzeciej generacji). Jeśli jeszcze nic na ten temat nie wiecie, to zarejestrujcie się za pomocą „CONTINUE WITH EMIAL” czyli kontynuuj za pomocą email.
Rejestracja emailem

Wpisz swój emial adres (obr. 2. Logowanie emailem) w miejsce: Your emial adres, następnie naciśnij przycisk SIGN UP / LOG IN. Zostanie wysłana na podany adres informacja z linkiem do logowania, a ty zobaczysz następujące okna z komunikatami:


Potwierdź swój email i nie zamykaj tej zakładki (w razie potrzeby otwórz email w nowej zakładce). A po potwierdzeniu email, wróć do tej zakładki. Otrzymałeś/aś taki email:

Po potwierdzeniu adresu email (obr. 5. Email „zaloguj się do Uncut”.) otworzy się nowa zakładka w przeglądarce ogłaszająca sukces założenia profilu na Uncut.Network. Ikonka w prawym górnym rogu zmieniła się z kluczyka w domyślny awatar. Na Uncut.Network został stworzony dla Ciebie portfel (wallet), czyli inaczej klucz. Możesz sobie wyobrazić, że teraz ten bardzo długi alfanumeryczny kod (obr. 6. Adres portfela.), to właśnie klucz, a ikonka kluczyka, którą widziałeś przed rejestracją, to zamek. Ten klucz / portfel (wallet) jest połączony z Twoim emailem i otwiera profil. Jeśli nie posiadasz innych kluczy / portfeli (Metamask, Coinbase Wallet, Infinity Wallet lub innych), logujesz się emailem.

Następnie wróć do poprzedniej zakładki, tej, która miała zostać otwarta podczas operacji potwierdzania emaila. Najedź wskaźnikiem na swój domyślny awatar w prawym górnym rogu, a rozwinie się plansza z opcjami. Wybierz „Profile” (obr. 7. Dostęp do profilu.):

Otworzy nam się zupełny widok naszego profilu, który teraz jest jeszcze pusty (obr. 8. OBJAŚNIENIA):

Objaśnienie tego co się na naszym profilu znajduje:
- Twój avatar,
- numer Twojego portfela / klucza przypisanego do adresu email, którym się logowałeś/aś,
- tablica informacyjna: created (stworzone NFT), collected (zebrane NFT), holders (posiadacze/trzymacze Twoich NFT), liked (polubione) – zwróć uwagę, że będziesz mógł/a tworzyć własne tokeny NFT (o tym jednak przy innej okazji),
- tutaj sprawdzisz jakie NFT posiadasz,
- network – to Twoja sieć w Uncut.Network – osoby, które posiadają Twoje NFT,
- Membership – „kluby” do jakich należysz poprzez posiadanie ich NFT,
- settings – ustawienia – tutaj możesz dodać kolejne portfele oraz edytować ich nazwy,
- edit – kliknij by przejść do ustawień wyglądu Twojego profilu: ustaw zdjęcie, nazwę i bardzo krótką notkę,
- collected patrz 3.
- liked patrz 3.
- VIEW ALL NFTS – jesli Twoje NFT nie mieszczą się na jednej stronie możesz rozwinąć stronę klikając właśnie ten przycisk,
- KARMA – punkty za Twoją działalność na Uncut.Network, są używane do pozycjonowania Cię na liście najaktywniejszych użytkowników platformy, otrzymujesz je za kupowanie NFT od innych, za CLAIMowanie darmowych tokenów, za komentowanie w dyskusjach, likeowanie postów itd.,
- Wallet address – adres Twojego portfela, kliknij aby skopiować do schowka,
- share profile – link do Twojego profilu, kliknij aby skopiować do schowka.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak stworzyć portfel / klucz Metamask, połączyć go z Uncut.Network by móc później operować zdobytymi na Uncut.Network cyfrowymi dobrami (na przykład sprzedać je na rynku wtórnym Opensea.io) zapraszam Cię na koniec wpisu. do punktu: Konfiguracja Metamask.
Jak CLAIMować token WINYLOWA FERAJNA PASS?
Żeby dołączyć do Winylowej Ferajny, pierwsze co musisz zrobić to CLAIMować token WINYLOWA FERAJNA PASS: https://panwinyl.uncut.network/nft/34359740138. Ten token to nic innego jak elektroniczna przepustka do naszej grupy, taki „paszport”.
Żeby został on dodany do naszego konta, należy po prostu nacisnąć CLAIM NFT (czyli wysyłacie żądanie tokena obr. 9. WINYLOWA FERAJNA PASS), zostaniesz poproszony/a o podanie hasła:
WINYLOWAFERAJNA1#
wpisz je w miejsce: enter password, a następnie kliknij LET ME IN! (obr. 10. Wpisz hasło.)

Gdy to zrobisz pojawi się okno podobne do tego poniżej, potwierdzające to, że stałeś/aś się posiadaczem/czką WINYLOWA FERAJNA PASS tokena. Pod obrazkiem już widzisz spis benefitów jakie łączą się z jego posiadaniem. (obr. 11. Widok po zrobieniu CLAIM NFT.)

Po kliknięciu w GO TO COLLECTIVE zostaniesz przeniesiony/a do strony głównej panwinyl.uncut.network (obr. 12. Kolekcja wymintowanych tokenów.), gdzie zobaczysz pełną kolekcję wymintowanych przeze mnie tokenów (od MINT angielskiego słowa które oznacza tyle samo co wybijanie monet w mennicy). Większość jest darmowa (FREE), te śmiało CLAIMuj, żeby powiększyć własną kolekcję.

Karta tokena
Żeby zobaczyć token we własnej kolekcji (obr. 13. Karta tokena 1.) i sprawdzić co w sobie kryje przejdź do swojego profilu klikając avatar w górnym prawym roku. Po otworzeniu profilu zobaczysz w dziale NFTs pobrany token WINYLOWA FERAJNA PASS, kliknij go

i otworzy się karta tokena, która kryje w sobie skarby (obr. 14. Karta tokena 2.)

Oto co zawiera:
- bonus content – czyli ukryta zawartość, której nie może zobaczyć nikt, poza osobą, która CLAIMowała token, żeby zobaczyć co ukrywa, klinij REVEAL,
- obrazek tokena,
- decription, czyli ogólny opis,
- do jakiej kolekcji należy dany token, nazwa tej kolekcji, klikając w nią, zostaniemy przeniesieni do wszystkich tokenów w kolekcji,
- RARE – w zależności ile danych tokenów jest wymintowanych (wytworzonych / wybitych na blockchainie) określana jest jego „rzadkość” czy też „ograniczoność”, na Uncut mamy kilka poziomów ograniczoności dostępu, gdy jest tylko jeden to jest on unikalny (UNIQUE), od 2 do 10 nazywamy legendarnym (LEGENDARY), od 11 do 50 – epickim (EPIC), a od 51 wzwyż mówimy o rzadkich tokenach (RARE),
- ilość polubień tokena,
- RECEIPT – rachunek za token (obojętnie czy jest za darmo, czy kosztował, otrzymasz potwierdzenie transakcji z blockchaina) TRANSFER pozwala na przekazanie tego tokena innej osobie (na chwile obecną może się to odbyć tylko w serwisie zewnętrznym OpenSea), SHARE kopiuje link do tokena i pozwala się nim pochwalić znajomym,
- nazwa tokena,
- kto go wymintował / wytowrzył / wybił – klikając w nazwę można się przenieść do konta Twitter emitenta,
- benefity – czyli płynące z tego korzyści (poniżej omówię korzyści płynące z posiadania tokena WINYLOWA FERAJNA PASS),
- FREE – cena jaką zapłaciliście wyrażona w dolarach i ETH (Ethereum czyli natywna kryptomoneta blockchaina o tej samej nazwie) – UWAGA: żeby kupować tokeny NFT na Uncut.Network, nie potrzeba mieć kryptowalut i kryptoportfeli, wystarczy zwyczajna karta kredytowa lub debetowa.
- 101/5000 claimed – czyli już 101 z 5000 zostało przypisanych do portfeli innych grupowiczów,
- CLAIM NFT – przycisk „żądania” tokena, jeśli jest darmowy (FREE) zostanie natychmiast przypisany do naszego profilu, jeśli jest płatny, zostaniemy przeniesieni do operatora płatności (więcej wyjaśniamy na końcu),
- jeśli jesteś posiadaczem, posiadaczką danego tokena, to ten napis właśnie o tym informuje,
- metadata – czyli dane tokena na blockchain (patrz 19.),
- hodlers – adresy portfeli osób, które go również posiadają,
- kto jest przypisany do tokena jako osoba upowazniona do czerpania korzyści z jego sprzedaży i odsprzedaży,
- FAQ – najczęściej zadawane pytania,
- lista danych tokena na blockchainie:
- title – tyuł,
- show – eksponent,
- creator – twórca,
- copies – liczba kopii,
- scarcity – rzadkość,
- image url – adres obrazka,
- contract address – adres kontraktu na blockchainie,
- token ID – numer identyfikacyjny tokena,
- minted on – wbity w, data i godzina utworzenia,
- view on polygonscan – sprawdź token na blockchainie polygon (to tzw. druga warstwa blockchaina ETHEREUM), karta tokena na polygonscan wygląda tak (nie ma potrzeby tłumaczenia tej karty w tej chwili, na pewno będziemy tworzyć webinary na ten temat dla bardziej spragnionych technologicznej wiedzy) (obr. 15. Karta tokena WINYLOWA FERAJNA PASS na polygonscan.)

Benefity – czyli co daje WINYLOWA FERAJNA PASS

- Dostęp do Winylowej Ferajny na Uncut.Network – posiadając ten token otrzymujesz specjalnie przygotwane treści, wyjątkowe NFT, dostępy do innych miejsc, w których Winylowa Ferajna się spotyka,
- Decydowania o rozporządzaniu środkami Winylowej Ferajny – będziemy tworzyć NFT, które będą miały wartość finansową, Winylowa Ferajna będzie zarządzać środkami pozyskanymi z ich sprzedaży,
- Współtworzenie projektów muzycznych i winylowych – łączy się to z powyższym punktem o zarzadzaniu środkami, ale możemy też tworzyć wspólnie projekty dla nas samych, zapraszać znajomych artystów i proponować im nagranie piosenki tylko dla nas!
- Zaproszenie do współtworzenia „Książki o winylach 2” – powstanie druga część książki, chciałbym Was zaprosić do jej napisania i zredagowania oraz opublikowania,
- Dostęp do Winylowa Ferajna Club na Turntable.FM – nasza ferajnowa imprezownia, można się dostać do niej tylko posiadając ten token (każda osoba, która go posiada i kliknie REVEAL dowie się jak się tam dostać),
- Dostęp do Ferajnowego Telegrama – również dowiesz się jak się dostać po kliknięciu REVEAL (wymagana aplikacja Telegram),
- Możesz brać udział w Quizach i wyzwaniach na CREW3 – to miejsce, w którym gramy o punkty i nagrody, moc wyzwań i quizów, tutaj potrzebny jest już przynajmniej Metamask (na końcu dowiesz się jak się dowiedzieć, jak go zainstalować, skonfigurować i używać),
- Wiele innych możliwości, które dopiero odkryjemy – dokładnie tak! Zobaczmy co się wydarzy!
Lista darmowych tokenów:
do CLAIMowania od zaraz:
- Sławek Krzanowski x DJ FLEX „Wiosna – Remix” (GRUPA E) (grupy A, B, C i D są płatne),
- PAN WINYL x THE SIMPLES POAP – tylko dla osób, które kupiły „Książke o winylach” w przedsprzedaży – jeśli masz ksiażkę i fizyczne naklejki, odbierz swój token, napisz do mnie na kontakt@pixelsonfire.dev a dostaniesz hasło do jego odebrania,
- Pan Winyl Podcast „Michael Kiwanuka – 3 albumy) – darmowy podcast. Ciekawostka: w tytule zrobiłem błąd zamiast ” dałem ) – po wymintowaniu nie ma możliwości poprawienia tokena, jeśli błąd jest rażący trzeba go „spalić” i wytworzyć jeszcze raz,
- tylko dla posiadaczy i posiadaczek tokena WINYLOWA FERAJNA PASS darmowy token podcastu: WINYL3: ROZDZIAŁ 1, CZĘŚĆ 1: WPROWADZENIE jest za free, dla reszty płatny. Pierwszy z serii odcienk specjalnie deykowany dla WINYLOWEJ FERAJNY. Jeśli już masz WINYLOWA FERAJNA PASS, i chcesz ten token, to napisz do mnie kontakt@pixelsonfire.dev i podaj adres swojego portfela, prześlę Ci ten podcast.
Kolekcja ANNIVERSARY NFT – tokeny tworzone z okazji ważny rocznic w historii muzyki:
- White Stripes „Elephant” 20th Anniversary NFT,
- U2 „War” 40th Anniversary NFT,
- Кино – Группа Крови 35th Anniversary NFT.
Out of stock – niedostępne, wszystkie zostały już wzięte:
- Tears For Fears „The Hurting” 40th Anniversary NFT – pierwszy z kolekcji Anniversary NFT,
- KAWA I CIACHO NFT – token wygenerowany w ramach uznania dla uczestników jednego z webinarów,
Tokeny specjalne:
- WINYLOWA ZNIŻKA – to token uprawniający do zniżek na płyty winylowe, moje ale też zaprzyjaźnionych sklepów i kolekcjonerów, token ma cenę, jendakże zakup jest chroniony hasłem. WINYLOWA ZNIŻKA to token, który można zdyć, na przykład osiągając odpowiednią ilość punktów w quizach i wyzwaniach na crew3.xyz.
POAP czyli tokeny poświadczające uczestnictwo w jakimś wydarzeniu (z ang. proof of atendance protocol).
POAPki są dostępne podczas wydarzeń takie jak „Wieczory z Panem Winylem”, webinary, spotkania autorskie itp., on line i off line. Jest ich ograniczona ilość, zazwyczaj wystarcza dla wszystkich uczestników i uczestniczek. Jeśli po wydarzeniu jakieś zostają, są „palone” (ang. burn) i nie możliwe do zdobycia. Zazwyczaj mają dodatkowe benefity.


Konfiguracja metamaska?
Jeśli bardzo Cię temat zainteresował i chciałbyś / chciałabyś dowiedzieć się więcej, wypłynać na szerwsze wody tego świata, będziesz potrzebować / potrzebowała zewnętrznego klucza / portfela. Najbardziej rozpowszechnionym jest Metamask. Jednak jego założenie, konfiguracja i podłączenie do Uncut.Network wymaga trochę wiedzy. Dlatego jakiś czas temu z Jackiem Kołodziejczakiem stworzyliśmy webinar, który możecie obajrzeć i dowiedzieć się jak krok po kroku przejść kolejne stopnie postępowania.
Jeśli byście chcieli przejść to wszystko w asyście samego Jacka, to wymintował on u siebie token: Usługa konfiguracji MetaMask i OpenSea, koszt to około 20 dolarów. W tym są prywatne warsztaty online.
Dodam, że w marcu 2023 jeden token Usługi konfiguracji Metamask i Opensea otrzyma osoba, która w Winylowej Ferajnie będzie najbardziej aktywna.
Jeśli będziecie mieli jakies pytania to piszczcie do mnie kontakt@pixelsonfire.dev, albo łapcie na socialach. Mam nadzieję, że zgormadzona wiedza będzie Wam służyła! Zostawicie informację zwrotną.